"Nu mă sperie David Popovici!". Rusul Kornev, tupeu maxim înainte de finala la sută, dar şi o mare frică
Publicat 31/07/2025 la 08:14 GMT+3
David Popovici va intra azi în bazinul din Singapore cu un singur gând: să devină pentru a doua oară dublu campion mondial. Printre marii săi rivali se numără Egor Kornev, sportiv calificat cu al 3-lea timp în finală. Rusul nu se sperie de numele adversarilor, ci de propriul mental, admițând că uneori clachează în momentele importante.
Egor Kornev s-a calificat cu al 3-lea timp în finala de 100 liber de la Mondialele din Singapore
Credit imagine: Getty Images
Într-o semifinală istorică, a doua, Jack Alexy şi David Popovici au stabilit cei mai buni timpi, cei doi reușind pentru prima oară să transforme proba "regină" într-o cursă în care au existat doi timpi sub 47 de secunde (46:81 pentru american, 46:84 pentru super-campionul nostru).
Surprinzător, al treilea cel mai bun timp a fost realizat de tânărul Egor Korev, care reprezintă echipa neutră B. În vârstă de 21 de ani, acesta nu avea vreun rezultat remarcabil - excepţie o medalie în ştafetă, la Mondialul în bazin scurt de la Budapesta 2024 -, așa că nu mulţi ar fi mizat pe el pentru o finală la 100 liber în Singapore.
Şi, totuși, rusul şi-a bătut recordul personal în penultimul act, oprind cronometrul la 47:29 secunde, după o primă lungime de bazin fabuloasă (22:35, cu peste două zecimi mai bine decât Popovici, al cărui finish impresionează înainte de orice).
Acum, sportivul născut în Sankt Petersburg e faţă în faţă cu istoria, în finala de azi, şi susţine că nu se teme de numele adverarilor.
"Nu mă sperie rezultatele lui David şi Alexy. Când David a stabilit recordul mondial (n.r. în 2022), eu înotam suta în 52,5 secunde. Continui să mă perfecționez. Dacă voi reuşi să cobor sub 47 de secunde, voi fi incredibil de fericit. Dacă nu, voi lucra în continuare pentru a-mi îmbunătăţi permanent timpii. Dacă intru în medalii, va fi pur și simplu minunat", a spus Kornev pentru matchtv.ru.
Egor Kornev se teme că va capota în finala la 100 liber, unde specialiştii îi văd pe Popovici, Alexy şi Chalmers favoriţi
Pe lângă Popovici şi Alexy, care au uimit în semifinale cu performanţa lor, în ultimul act va mai fi şi Matt Richards, singurul finalist care a luptat pentru medalii şi anul trecut, la Doha. De altfel, britanicul este la a 3-a finală la rând la sută, dar specialiştii îl creditează pe Kyle Chalmers, autorul unui 46:53 în ştafeta de aur a Australiei de duminică (la 4x100) cu şanse mai mari la medalii.
Concurenţa e acerbă, dar Kornev se teme mai mult de propriul psihic, dezvăluind că în trecut a mai reuşit rezultate excelente în semifinale, pentru ca în ultimul act să nu mai reuşească să îşi păstreze la fel de bine concentrarea.
"Mi-am propus să îmi îmbunătăţesc timpii de la o cursă la alta. Am însă o problemă: uneori, după o muncă maximă în semifinală, nu reușesc în finală. Nu voi spune nimic, vom vedea cum merge. Voi face totul la maximum, dar nu promit nimic", a mai spus rusul.
Finala de azi va fi "vitregită" de prezenţa aurului olimpic de la Paris, Pan Zhanle, nimeni altul decât recordmanul mondial (46:40 secunde). Absenţa chinezului, care a avut abia al 10-lea timp în semifinale, nu l-a surprins pe Kornev, care este de părere că actuala generaţie e cea mai puternică din istoria probei.
"Există o asemenea concurență încât nu e loc pentru ca o muscă să cadă. Generația noastră este cea mai puternică din istoria sprintului", a concluzionat Egor.
Finala de la 100 liber se va disputa azi, de la ora 14:32, iar Kornev va pleca de pe culoarul 3. El îi va avea în stânga lui pe Jack Alexy şi David Popovici, marii favoriţi la aur în proba "regină".
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo