Performanţă uimitoare pentru Robert Glinţă! E campion european în proba de 100 de metri spate

Actualizat 20/05/2021 la 20:24 GMT+3

După ce ieri obținea argintul european la 50 de metri spate, Robert Glință a cucerit în această seară aurul în proba de 100 de metri spate.

Robert Glință

Sportivul Robert Glinţă a reuşit o performanţă extraordinară, joi, când a câştigat titlul european în proba de 100 de metri spate, la Campionatul European de la Budapesta. Acesta este primul titlu european de seniori pentru România după 17 ani, de la Camelia Potec.
Robert a încheiat finala cu 52,88, record naţional şi record personal. Locul doi a fost ocupat de spaniolul Gonzales de Oliveira, iar pe trei s-a clasat grecul Apostolos Christou. Sportivul român este calificat la Jocurile Olimpice, unde va concura cu șanse la o medalie, în special în probele de 50 și 100 metri spate. Aceasta este a treia medalie pentru Robert la o ediție a Campionatului European de seniori, după argintul cucerit ieri, dar și argintul de la Glasgow, din 2018, ambele în proba de 50 m spate.

Performanțe uimitoare pentru Robert Glință

La Europenele în bazin scurt, sportivul de la CS Dinamo are două medalii de bronz, la 100 m spate, la edițiile de la Copenhaga (2017) și Glasgow (2019).La aceași competiție, înotătorul român David Popovici s-a calificat marți seara în finala probei de 100 m liber, cu timpul de 48,28 secunde.
Tot marți, în serii, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu a reuşit să îndeplinească baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 40,30 secunde.