Prima declarație a lui David Popovici după ce a cucerit medalia de aur și la proba de 200 metri

Eurosport
DeEurosport

Publicat 12/11/2022 la 10:39 GMT+2

David Popovici a obținut aseară cea de-a doua medalie de aur din cadrul Campionatului Național în bazin scurt organizat la Otopeni, după ce joi obținuse primul loc în cursa de 100 de metri liber. Tânărul înotător s-a declarat mulțumit de prestația sa de la 200 de metri, unde a terminat, de asemenea, pe prima poziție.

David Popovici, la Campionatele Mondiale de la Budapesta

Articol scris de Tibi Munteanu
David Popovici a devenit campion național și în cursa de 200 de metri liber, după ce joi a obținut cel mai bun timp, stabilind chiar un record național și la proba de 100 de metri liber, astfel că sportivul CS Dinamo obține două noi medalii de aur în acest an, care încă nu s-a terminat pentru înotătorul de 18 ani.
picture

Betano Afiș, varianta 2

Acest conținut vă este oferit de Betano

Reacția lui David Popovici după a 2-a medalie de aur în două zile

La finalul cursei de 200 de metri, pe care Popovici a câștigat-o cu un timp de 1:43:06, cel poreclit "racheta" s-a declarat mulțumit de cele două curse făcute, mai ales că stilul în bazinul scurt (25 metri) este unul diferit, care nu prea îi avantajează calitățile acestuia. David a recunoscut că nu e încă foarte obișnuit să înoate în bazin scurt, având nevoie de mai multe întoarceri și distanțe mai mici în care să sprinteze, însă chiar și așa se simte pregătit pentru Campionatul Mondial în bazin scurt de luna viitoare.
"Sunt mulțumit! Singurul obiectiv era să iasă curat, să fie o cursă calculată și bine structurată. Urmează să vorbesc cu antrenorul, dar s-a simțit bine, s-a simțit de parcă mă pregătesc din ce în ce mai mult pentru Mondialele de luna următoare.
E propriul meu record de anul trecut, făcut la Kazan. Probabil că o să-l bat curând. Nu e neapărat ceva ce mi-am setat, dar dacă o să se întâmple, o să accept bucuros, ca de obicei. Cum e să-mi bat propriile recorduri? Plăcut. Știu că ăsta e unul dintre singurele obiective din înot: să mă autodepășesc.
Mâine am doar 100 de metri mixt, cu 25 de metri pentru fiecare procedeu. Poimâine am 100 de metri fluture și 400 de metri liber. Încă nu sunt obișnuit cu formatul ăsta de 25 de metri, dar am început să mă obișnuiesc cu el, voi continua și la Mondialele de luna următoare. Aștept cu interes sezonul de bazin lung, bazin olimpic, unde mă princep mai bine, unde am timp și suficienți metri încât să prind viteza mea", a spus David Popovici la finalul zilei a 2-a din cadrul competiției naționale.

După cum chiar el a declarat, Popovici urmează să intre în bazin la probele de 100 de metri mixt, astăzi, iar mâine la 100 de metri fluture și 400 de metri liber, însă anul 2022, care a fost unul absolut fabulos pentru sportivul de 18 ani, îl va încheia pe continentul australian, la Mondiale.
Campionatele Mondiale în bazin scurt se vor desfășura la Melbourne între 13 și 18 decembrie, fiind ultima ocazie pentru David Popovici să câștige vreo medalie internațională în acest an, după cele 14 obținute anterior. Iată lista medaliilor cucerite de David Popovici în 2022: