Robert Glință a fost cu siguranță impulsionat de performanțele uluitoare ale lui David Popovici și a izbutit și el un nou rezultat notabil. După ce a făcut finală la 100 m spate, Robert a ajuns în ultimul act și în proba de 50 m spate.
Românul a avut al 7-lea timp în serii (24,79 secunde), dar și-a îmbunătățit performanța în semifinale. Glință a fost al 4-lea în semifinala a 2-a, fiind cronometrat cu 24,54. Justin Ress a fost pe primul loc. În prima semifinală s-a impus americanul Hunter Armstrong, deținătorul recordului mondial al probei.
Astfel, Robert s-a calificat în finală cu al 6-lea timp și chiar dacă americanii Justin Ress și Hunter Armstrong par într-o ligă a lor și vor lupta pentru aur, lupta pentru al 3-lea loc de pe podium e deschisă. Ca atare, dacă Robert Glință va prinde o zi mare are șansele sale de a obține o mare performanță.
Campionate europene
David Popovici, așteptat să dea recital la Europenele de la Roma! Predicțiile oferite de specialiști
  • 8.Ole Braunschweig (GER) - 24,61
Marea finală a probei de 50 m spate va deschide sesiunea finalelor de sâmbătă seara și va începe la ora 19:02.

ROBERT GLINȚĂ, LOCUL 8 ÎN FINALA DE 100 METRI SPATE

Robert Glință a încheiat pe locul 8 în finala la 100 de metri spate, din cadrul Mondialelor de la Budapesta. Campionul italian Thomas Ceccon a stabilit un nou record mondial în această probă, cu 51.60.
Sportivul de la Dinamo și-a îndeplinit astfel un prim obiectiv pentru Campionatele Mondiale de Natație de la Budapesta, calificarea în finala la 100 de metri spate.
În ultimul act, dinamovistul nu a repetat cursa din semifinale, când a înotat în 53.00, dar asta nu înseamnă că performanța lui nu rămâne remarcabilă. În marea finală, Robert a terminat pe locul 8, cu 53.63. Cursa în care sportivul român a fost prezent a fost cea mai rapidă din istorie în această probă. Italianul Thomas Ceccon a câștigat medalia de aur cu un nou record mondial, 51.60. El i-a învins pe Ryan Murphy (SUA) și Hunter Armostrong (SUA). Acesta a fost și prima cursă de la aceste Mondiale în care s-a stabilit un record mondial.
Robert Glinţă a adunat până în prezent nu mai puţin de 8 medalii la Europenele şi Mondiale de nataţie, la seniori. Budapesta e locul unde sportivul de 25 de ani a bifat singurul aur la seniori în bazin lung, la Europenele din 2020 (la 100 metri spate).