David Popovici a pus toată energia în finala de la 200 de metri liber, din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt de la Kazan, cursă pe care a câștigat-o. Astfel, nu i-a mai rămas foarte multe resurse pentru semifinalele la 100 de metri liber, programate la aproximativ o oră și jumătate distanță de finală.
David Popovici și Robert Glință au concurat în prima semifinală, fiind chiar colegi de culoare (numerele 2, respectiv 3). Specialist în probele de spate, Robert a scos un timp mai bun în serii și a fost pe podium și în semifinală. El a înotat în 46.64 și a ocupat locul 3. David Popovici a încheiat pe locul 5 în serie, cu 47.21.
Natație
David Popovici, reacție de mare campion după ce a fost ales cel mai bun tânăr sportiv din Europa
25/11/2021 LA 22:11

Robert Glință merge în finală cu al 6-lea timp. David Popovici este doar rezervă

În finala probei, programată duminică, s-a calificat doar Robert Glință, cu al 6-lea timp. Astfel, el va înota în cursă pe culoarul 2. David Popovici a fost pe locul 10 după timpii realizați, fiind a doua rezervă pentru finală.
Cel mai bun timp în semifinale la 100 de metri liber a fost realizat de rusul Kliment Kolesnikov – 45.85.
Înaintea ultimei zile de întreceri, România are trei medalii la Campionatele Europene de la Kazan. David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber. Celelalte două medalii au fost câștigate de Robert Glință: argint în proba de 100 m spate și bronz în proba de 50 m spate.
Robert a ajuns la patru medalii la Europenele în bazin scurt, după cele de bronz obţinute la 100 m spate în 2017 la Copenhaga şi 2019 la Glasgow.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.