Vlad Ștefan Stancu a câștigat, în această seară, a șaptea medalie a României de la Campionatele Europene de înot pentru juniori. Înotătorul a terminat pe locul 2 în finala probei de 800 de metri liber, încheind cu timpul de 7:54,02.
Românul nu a putut fi depășit decât de italianul Lorenzo Galossi, care a avut un avans de aproape două secunde, înregistrând timpul de 7:52,04.
Sportivul de la CSA Steaua a mai câștigat, la Campionatele Europene de înot pentru juniori, medalii de aur și în proba de 1.500 de metri liber, dar și cu ștafeta de 4x100 de metri liber.
Natație
Povestea lui Vlad Stancu, surpriza Europenelor de înot pentru juniori! Ce relație are cu Popovici
14/07/2022 LA 06:59
În finala de 1.500 de metri liber, deși s-a calificat cu al cincilea timp, a încheiat cursa în 15:05,47, doborând recordul național de seniori, care îi aparținea lui Dragoș Coman (15:06,33), fiind stabilit la Jocurile Olimpice de la Atena, din 2004.

După succesul din finala de 1.500 de metri liber, Vlad Stancu s-a arătat extrem de fericit că a scris istorie pentru natație din România, devenind primul român care înoată atât de repede pe această distanță.
"Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 minute și 5 secunde. Vreau să le mulțumesc tuturor care și-au făcut timp să vină aici să mă vadă, celor de acasă.
Știam că polonezul e obișnuit să plece foarte tare și eu m-am decis să plec cu el și să domin ultimii 200 de metri. Și așa am reușit. A fost o cursă memorabilă, nu am cuvinte, a fost ceva excepțional.
La aceste curse de fond trebuie să fii foarte bine pregătit, psihic și fizic, și trebuie să ai o tactică foarte bună", a declarat Vlad Ștefan Stancu, joi, după finală, potrivit Agerpres.
La doar 16 ani, Stancu a doborât 25 de recorduri naționale, iar la Campionatele Naționale de la Bacău în bazin olimpic din luna martie a cucerit zece medalii, cinci la seniori și cinci la tineret.
Legitimat la CSA Steaua, Vlad Stancu este specialist în probele de fond, iar marele lui vis este calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.
Delegația României a câștigat, în primele 4 zile de competiție, șase medalii la Europenele de înot pentru juniori de la Otopeni: patru de aur - ștafeta masculină 4x100 de metri liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 de metri liber și 50 de metri liber, Vlad Ștefan Stancu la 1.500 de metri liber și două de argint - ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 de metri liber.
Natație
David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv de la Campionatele Europene de înot pentru juniori
10/07/2022 LA 18:50
Natație
Vlad Stancu, o nouă medalie la Europene de înot pentru juniori! A câștigat argintul la 400 m liber
10/07/2022 LA 15:47