Înfrângere cu Germania la Europenele de polo pe apă!

Marian Ursescu

Publicat 27/08/2022 la 17:10 GMT+3

Naționala feminină a României, participantă în premieră la un Campiona European, a cedat la debutul în grupa A, 10-15 cu Germania

Nationala de polo feminin a Romaniei

Selecţionata feminină a României a fost învinsă de echipa Germaniei cu 15-10 (2-1, 3-4, 4-4, 6-1), sâmbătă, la debutul tricolorelor în Grupa A a Campionatelor Europene de polo pe apă de la Split (Croaţia).

România a jucat de la egal la egal cu adversara sa trei sferturi din meci, însă Germania a făcut diferenţa în ultima repriză, adjudecată cu 6-1.

Pentru echipa antrenată de Nenciu Berttini au marcat Anastasiia Melnychuk 4 goluri, Krisztina-Emese Szeghalmi 2, Xenia-Bianca Bonca 1, Chelsea Gandrabura 1, Alina-Ioana Olteanu 1, Szabina Szilagyi 1.

Duminică întâlnim Grecia

Din grupa A mai fac parte: Olanda, Grecia, Ungaria și Croația. În grupa B, tot sâmbătă, Spania a învins Serbia cu 32-3, iar Italia a trecut de Slovacia cu 26-1. Din grupa B mai fac parte Franța și Israel. Spania este campioana Europei en-titre, trecând de Rusia cu 13-12 la Euro 2020.

Duminică, România va înfrunta Grecia în al doilea său meci din competiţie, de la ora 14:00. Echipa feminină de polo pe apă a României s-a calificat în premieră la un Campionat European.
SURSA: Agerpres