Carlos Sainz (Team Audi Sport) se simte din ce în ce mai bine în Dakar 2022, după ce în prima zi a pierdut nu mai puțin de 2 ore. Iar după un loc 3 ocupat ieri, pilotul spaniol și-a trecut azi și prima victorie de etapă, la clasa auto, desfășurată la Al Qaisumah.
Din cauza ploilor care au căzut în nordul Arabiei Saudite, proba specială de azi a avut doar 255 de kilometri, cu 113 kilometri mai puțin decât avea inițial. A fost și o zi în care piloții de la Audi au fost în față, după un start foarte dificil.
Raliraid
Dakar 2022 a ajuns la final! Al-Attiyah, a 4-a victorie a carierei! Gyenes, pe 40 la clasa moto
14/01/2022 LA 14:58
Francezul Stephane Peterhansel a venit la 1 minut și 41 de secunde față de Sainz, fiind pe locul 3 la finalul zilei, în timp ce Mattias Ekstrom a terminat pe locul 5. Între Sainz și Peterhansel s-a intercalat sud-africanul Henk Lategan (Toyota).

Carlos Sainz a profitat de faptul căNasser Al-Attiyah și Sebastian Loeb nu au prins o zi foarte bună

Primii doi oameni din clasamentul general au avut probleme. Nasser Al-Attiyah (Toyota) s-a clasat pe locul 8. Pilotul din Qatar a venit cu o întârziere de 5 minute și 10 secunde față de Sainz. Al-Attiyah a evitat și o descalificare pentru neconectarea cutiei negre a vehiculului său în etapa de ieri. Acum a fost avertizat, la următoarea abatere de acest gen va fi descalificat. Iar Sebastian Loeb (Bahrain Raid Extreme) a pierdut azi peste 33 de minute și a terminat pe locul 38!
Al-Attiyah are acum un avans de 37 de minute și 40 de secunde faţă de Sebastien Loeb în clasamentul general. Carlos Sainz a urcat pe locul 26.
La clasa moto, portughezul Joaquim Rodrigues (Hero Motorsports) a fost azi cel mai rapid. El i-a devansat pe australianul Toby Price (KTM) şi americanul Mason Klein (KTM), sosiți cu o întârziere de aproximativ 1 minut. Românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 49, sosind la 31 de minute și 12 secunde față de învingător. Britanicul Sam Sunderland (GasGas) a rămas lider al clasamentului general.
Miercuri este programată etapa a patra, Al Qaysumah - Riad, în lungime totală de 707 km, din care 465 kilometri vor fi de probă specială.
Raliraid
Dakar 2022 | Nasser Al-Attiyah și Sam Sunderland, lideri la "general" înaintea ultimei etape
13/01/2022 LA 18:51
Raliraid
Dakar 2022 | Stephane Peterhansel s-a impus în etapa a 10-a! Gyenes, doar al 74-lea la clasa moto
12/01/2022 LA 14:46