Prima etapă a Raliului Dakar 2022 s-a disputat pe un traseu de 334 km, care a început și s-a încheiat în Ha'il, Arabia Saudită.Iar pe hartă a avut o surpriză: un punct de navigație foarte încurcat în ultima treime, care a dezechilibrat total balanța.
Carlos Sainz (Audi) a căzut în capcană și a pierdut aproape 2 ore la clasa auto. În schimb, Nasser Al-Attiyah nu a ezitat nicio clipă și a trecut linia de sosire cu cel mai bun timp.

Toată echipa lui Carlos Sainz a avut probleme

Raliraid
Simone Tempestini a urcat 3 locuri în clasamentul Campionatului European de Raliuri
15/05/2022 LA 13:17
Pentru Audi a fost dramă totală în prima etapă, pentru că Mattias Ekstrom a pierdut o oră și jumătate, iar Stephane Peterhansel a spart puntea din spate și după cinci ore tot nu a revenit de pe traseu.
Qatarezul Al-Attiyah (Toyota), învingător şi în prologul de sâmbătă, a trecut primul linia de sosire cu timpul de 3h19:57, fiind urmat în clasamentul etapei de francezul Sebastien Loeb (Bahrain Raid Extreme) - 3h32:04 şi de cehul Martin Prokop (Benzina Orlen) - 3h41:18.
În clasamentul general, Al-Attiyah are un avans de 12 minute și 44 de secunde faţă de Sebastien Loeb.
La clasa moto, învingătorul zilei a fost pilotul australian Daniel Sanders (KTM), care a parcurs distanța în 3h 43:10. El a fost urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda) la 2 minute și 7secunde şi de austriacul Matthias Walkner (KTM) la 8 minute și 31 de secunde. Românul Emanuel Gyenes a terminat cursa la 2h19:05 de învingător, fiind clasat pe locul 88.
Sanders este lider și în ierarhia generală, fiind urmat de Quintanilla la 3 minute și 7 secunde şi de Walkner la 11 minute și 6 secunde Emanuel Gyenes ocupă locul 83, la mai bine de 2 ore și jumătate întârziere.