Dakar 2022 | Henk Lategan a câștigat etapa a 5-a! Emanuel Gyenes, pe 46 la categoria moto

Publicat 06/01/2022 la 17:42 GMT+2

Pilotul sud-african Henk Lategan (Toyota) a câştigat joi, la secţiunea auto, cea de-a 5-a etapă a Raliului raid Dakar 2022, etapă disputată pe un parcurs diferit faţă de categoria moto, cu o specială de 395 km în jurul capitalei Riad. La categoria moto s-a impus australianul Toby Price, într-o etapă care a fost scurtată din motive logistice. Românul Emanuel Gyenes a terminat al 46-lea.

Henk Lategan (Dakar 2022)

Credit imagine: Imago

Lategan a fost ronometrat cu timpul de 3 h 53 min 28 sec, informează cotidianul L'Equipe. Triplul campion al Africii de Sud a fost urmat la 1 min 58 sec de francezul Sebastien Loeb (BRX Hunter Prodrive) şi la 2 min 10 sec de argentinianul Lucio Alvarez (Toyota Hilux).
În clasamentul general, lider se menţine qatarianul Nasser al-Attiyah (Toyota), clasat pe locul 7 în această etapă, cu un avans de 35 min 10 sec faţă de Loeb şi 51 min 15 sec de Alvarez.
Etapa a şasea, care va avea loc vineri, tot la Riad are o lungime de 562 km la auto, dintre care 348 km vor fi cronometraţi.

Emanuel Gyenes a terminat pe 46 la categoria moto

Pilotul australian Toby Price (KTM) a câştigat, joi, la Riad, etapa a 5-a a Raliului raid Dakar 2022, la categoria moto, etapă scurtată din motive logistice, fiind cronometrat pe distanţa de 346 km, faţă de 465 km iniţial, în jurul capitalei saudite cu timpul de 3 h 19 min 32 sec, informează AFP.
El a fost urmat la 4 min 14 sec de italianul Danilo Petrucci (KTM) şi la 4 min 16 sec de botswanezul Ross Branch (Yamaha).
Românul Emanuel Gyenes (KTM) a terminat al 43-lea, la 35 min 32 sec de învingător.
Organizatorii au anunţat că "întrucât toate mijloacele aeriene sunt total mobilizate, nu poate fi asigurată continuitatea etapei şi garantarea securităţii concurenţilor".
În clasamentul general, britanicul Sam Sunderland (KTM), clasat pe locul 13 în această etapă, rămâne lider în faţa austriacului Matthias Walkner (KTM), la 2 min 29 sec, şi a francezului Adrien Van Beveren, la 5 min 59 sec. Gyenes se află pe 44, la 04 h 35 min 19 sec de lider.
Sătmăreanul a încheiat etapa pe 5 la clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, având aceeaşi poziţie şi în ierarhia generală.
Vineri, etapa a şasea, va avea loc tot la Riad, pe o lungime de 620 km la moto, dintre care 404 km cronometraţi.
Sursa: Agerpres