Peterhansel, aflat la prima sa victorie la ediţia din acest an a raliului-ralid, a fost înregistrat cu timpul de 2 h 52 min 43 sec pe distanţa de 375 km, devansându-l cu 2 min 06 sec pe spaniolul Carlos Sainz, coechipierul său de la Audi, ocupantul locului secund. Pe poziţia a treia, la 3 min 59 sec, s-a clasat argentinianul Orlando Terranova (Babrahin Raid Xtreme).
În ierarhia generală, Nasser Al-Attiyah are acum un avans de 32 min 40 sec faţă de principalul său urmăritor, francezul Sebastien Loeb (Bahrain Raid Extreme), multiplu campion mondial în WRC, care a încheiat etapa de miercuri pe poziţia a cincea.
Joi este programată etapa a 11-a (penultima), cu startul şi sosirea la Bisha, în lungime de 501 km, din care 346 km cronometraţi.
Raliraid
Dakar 2022 a ajuns la final! Al-Attiyah, a 4-a victorie a carierei! Gyenes, pe 40 la clasa moto
14/01/2022 LA 14:58

Pilotul român Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat doar pe locul al 74-lea în etapa 10-a a Raliului raid Dakar 2022, la secţiunea moto, desfăşurată miercuri între localităţile saudite Wadi Ad Dawasir şi Bisha.
Gyenes a fost înregistrat cu timpul de 04 h 11 min 50 sec pe cei 375 de kilometri ai specialei, sosind la 01 h 06 min 18 sec de învingător, australianul Toby Price.
Sătmăreanul ocupă locul 40 la general, la 07 h 13 min 01 sec de lider, francezul Adrien Van Beveren.
Mani Gyenes a fost doar al 15-lea în etapă la clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, dar la general se menţine pe locul 5.
Sursa: Agerpres