Campionul en titre al României, Simone Tempestini, este lider în Raliul Moldovei, etapa a șasea a Campionatului Național de Raliuri, după cele șapte probe speciale desfășurate sâmbătă.
Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 49 min 58 sec 4/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 13 sec 2/10, și Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 45 sec 8/10.
De remarcat abandonul lui Raul Badiu (problemă de transmisie), din postura de al doilea clasat în clasamentul general.
Raliraid
Revenire surpriză pentru Mihai Leu în Campionatul Național de Viteză în Coastă
IERI LA 14:15
Fostul campion național Valentin Porcișteanu, câștigător al Raliului Moldovei în 2019, ocupă locul 5 în clasamentul cursei.
Tempestini a câștigat Raliul Moldovei la singura sa participare anterioară, în 2018.
Duminică vor avea loc ultimele șase probe speciale ale cursei.
Andrei Gîrtofan este lider în clasamentul general al piloților, cu 158,20 puncte, urmat de Sebastian Barbu, 153,60 puncte, Simone Tempestini, 119 puncte, etc.
Sursa: AGERPRES
Raliraid
Simone Tempestini s-a impus în Raliul Moldovei, pentru a doua oară în carieră! Cum arată clasamentul
07/08/2022 LA 18:24