Simone Tempestini s-a impus în Raliul Moldovei, pentru a doua oară în carieră! Cum arată clasamentul general

Actualizat 07/08/2022 la 21:24 GMT+3

Simone Tempestini a câștigat astăzi Raliul Moldovei, impunându-se pentru a doua oară pe acest circuit. Pilotul este pe locul 3 în clasamentul general, după Sebastian Barbu și Andrei Gîrtofan.

Raliul Moldovei

Campionul en titre al României, Simone Tempestini, a câștigat, duminică, Raliul Moldovei, etapa a șasea a Campionatului Național de Raliuri. Pilotul a câștigat Raliul Moldovei și la prima sa participare, în 2018.
Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 28 min 33 sec 6/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 41 sec 9/10, și de Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 03 min 00 sec 5/10.
Fostul campion național Valentin Porcișteanu, câștigător al Raliului Moldovei în 2019, a încheiat pe locul 5.
În total, 52 de echipaje, inclusiv 5 străine (din Turcia, Bulgaria și Italia), au fost prezente la startul festiv care s-a dat în Piața Tricolorul din Bacău.
Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general, cu 187,6 puncte, urmat de Andrei Gîrtofan, 186,2 puncte, în timp ce Tempestini are 164 de puncte. Se iau în calcul cele mai bune șapte rezultate din totalul de nouă etape programate.
Etapa a șaptea a sezonului va fi Raliul Iașului, în perioada 2-4 septembrie.
Sursa: AGERPRES