CSA Steaua a câștigat Cupa României la rugby, după victoria cu Timișoara Saracens

Cosmin Cioboata

Publicat 30/11/2019 la 15:13 GMT+2

CSA Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Românei la rugby, după ce a învins-o în finală pe Timişoara Saracens, scor 22-19, pe Stadionul Noua din Braşov.

Eurosport

"Câștigăm Cupa României și ne întoarcem acasă, în Ghencea, extrem de fericiți! Terminăm partida cu Timișoara Saracens cu scorul de 22-19 (13-9). Rugby de calitate! Felicitări, băieți!", a anunțat Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, pe pagina de Facebook.
Steaua București și Timișoara Saracens s-au mai întâlnit în finala Cupei României, în 4 octombrie 2015. Finala s-a disputat la Iași, iar "roș-albaștrii" au pierdut, scor 14 – 17, după două reprize a câte 40 de minute și încă două de prelungiri.
Deţinătoarea trofeului este CSM Bucureşti, echipă care s-a retras din competiţie, iar ulterior s-a desfiinţat.