România, învinsă de Irlanda, în primul meci la CM de Rugby! Favoriții s-au impus categoric

Dani Morar

Publicat 09/09/2023 la 18:26 GMT+3

România a cedat la scor în fața Irlandei, în prima partidă de la Campionatul Mondial de Rugby. Echipa care se află pe locul 1 în lume ne-a învins cu scorul de 82-8, obținând o victorie cu punct bonus ofensiv.

Irlanda - România. Campionatul Mondial de Rugby. Foto: Profimedia.

România a pierdut primul meci la Campionatul Mondial de Rugby, din Franța. "Stejarii" au fost învinși de Irlanda, echipa națională care se află pe locul 1 în lume, cu scorul de 82-8. Tricolorii au reușit primul eseu al meciului, însă adversarii au arătat de ce sunt în stare și au obținut o victorie cu punct bonus ofensiv.
Primul moment notabil a avut loc la intonarea imnurilor. Băieții noștri și-au stăpânit cu greu emoțiile, cântând puternic "Deșteaptă-te române". În echipa noastră se află și 6 jucători naturalizați, convocați pentru acest turneu final: Tevita Manumua (Tonga), Taliaʻuli Sikuea (Tonga), Jason Tomane (Australia), Sioeli Lama (Tonga), Fonoval Tangimana (Tonga) și Hinckley Vaovasa (Noua Zeelandă)
Partida a început extrem de bine pentru "Stejari", care au surprins pe toată lumea și au marcat primul eseu. Vaovasa a pasat perfect pentru Rupanu, iar acesta a adus primele 5 puncte pentru naționala noastră.
Rupanu a ratat apoi lovitura de pedeapsă, iar irlandezii s-au dezlănțuit din minutul 5. Sexton a egalat situația și și-a adus echipa în avantaj, transformând lovitura de pedeapsă.
Hugo Keenan a reușit al doilea eseu al echipei clasate pe locul 1 în lume, iar Sexton a mai transformat o lovitură de pedeapsă. Beirne a mai punctat un eseu, înainte ca Rupanu să transforme și el o lovitură de pedeapsă.
Scorul pauzei a fost de 33-8 în favoarea Irlandei. Herring și Peter O’Mahony au reușit încă două eseuri în primele 10 minute ale părții secunde. Până la final, diferența a tot crescut, astfel că s-a ajuns la 82-8, scor ce le asigură irlandezilor o victorie cu punct bonus ofensiv.

• Irlanda - România (9 septembrie, ora 16:30) Stade de Bordeaux (Bordeaux)
  • Africa de Sud - România (17 septembrie, ora 16:00) Stade de Bordeaux (Bordeaux)
  • Scoția - România (30 septembrie, ora 22:00) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
  • Tonga - România (8 octombrie, ora 18:45) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
Echipele de start
  • ROMÂNIA: 1. Iulian Hartig, 2. Ovidiu Cojocaru, 3. Alexandru Gordaș, 4. Adrian Moțoc, 5. Ștefan Iancu, 6. Florian Roșu, 7. Vlad Neculau, 8. Cristi Chirica, 9. Gabriel Rupanu, 10. Hinckley Vaovasa, 11. Manumua Tevita, 12. Jason Tomane, 13. Tangimana Fonovai, 14. Nicolas Onuțu, 15. Marius Simionescu
REZERVE: 16. Florin Bărdașu, 17. Alexandru Savin, 18. Gheorghe Gajion, 19. Marius Iftimiciuc, 20. Dragoș Ser, 21. Alin Conache, 22. Tudor Boldor, 23. Taylor Gontineac
ANTRENOR: Eugen Apjok
  • IRLANDA: 1. Andrew Porter, 2. Rob Herring, 3. Tadhg Furlong, 4. Joe McCarthy, 5. James Ryan, 6. Tadhg Beirne, 7. Peter O’Mahony, 8. Caelan Doris, 9. Jamison Gibson-Park, 10. Johnny Sexton (căpitan), 11 James Lowe, 12. Bundee Aki, 13. Garry Ringrose, 14. Keitha Earls, 15. Hugo Keenan
REZERVE: 16. Ronan Kelleher, 17. Jeremy Loughman, 18. Tom O’Toole, 19. Iain Henderson, 20. Josh van der Flier, 21.Conor Murray, 22. Jack Crowley, 23. Robbie Henshaw
ANTRENOR: Andy Farrell