Franța caută revanșa împotriva Noii Zeelande

DeGetty Images

Actualizat 13/11/2017 la 11:47 GMT+2

Franța a pierdut categoric primul meci disputat împotriva campioanei mondiale en-titre, Noua Zeelandă.

France's flanker Kevin Gourdon (R) runs with a ball during the international Test match between France and New Zealand All Blacks at the Stade de France Stadium, in Saint-Denis, on the outskirts of Paris, on November 11, 2017.

Pe Stade de France, la Paris, naționala „Cocoșului Galic” n-a rezistat în fața unei prestații excelente a Noii Zeelande și a pierdut, scor 18-38, după o primă repriză dominată clar de oaspeți.
„All Blacks” au condus cu un categoric 31 la 5 la pauză prin eseuri semnate de D Coles, Waisake Naholo, R Crotty și S Cane. T Thomas și Beauden Barrett au redus diferența pentru francezi. Franța a încercat să încline balanța în partea a doua, însă absența numelor importante din echipă cât și diferența de experiență au fost într-un final decisive.
Cele două echipe se vor întâlni din nou pe teren marți, la Lyon, în cadrul meciurilor-test din luna noiembrie, partida fiind transmisă de Eurosport 1 LIVE la ora 19:45.
Transmisiile meciurilor test de rugby continuă apoi pe Eurosport cu partidele Franța – Africa de Sud (18 noiembrie) și Franța – Japonia (25 noiembrie).