Rugby
World Cup

Irlanda – Samoa 47-5 | Irlandezii s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Distribuie cu
Copiere

Ireland beat Scotland in the rugby world cup

DeVlad Dumitrescu
12/10/2019 la 13:23 | Actualizat 12/10/2019 la 13:24

Irlanda a jucat în 14 oameni timp de 50 de minute însă a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de rugby după o victorie cu șapte eseuri în fața celor din Samoa.

Bundee Aki a devenit al șaptelea jucător care a primit cartonaș roșu la acest turneu final când a fost eliminat după un tackling înalt asupra lui Ulupano Seuteni în minutul 29 dar cu toate acestea, irlandezii au părut mereu stăpâni pe joc și conduceau deja cu 21-5.

Jordan Larmour, CJ Stander, Andrew Conway, căpitanul Rory Best, Tadhg Furlong și Johnny Sexton au înscris pentru irlandezi care au trecut fără probleme de cei din Samoa.

World Cup

Anglia – Noua Zeelandă 19-7 | Englezii au ajuns în finala Cupei Mondiale după un succes istoric

26/10/2019 LA 11:08

Oponenții irlandezilor din sferturile de finală vor fi determinați de rezultatul meciului dintre Japonia și Scoția de duminică, partidă care ar putea fi anulată din cauza taifunului Hagibis.

Dacă meciul va fi anulat, ambele echipe vor primi două puncte, ceea ce înseamnă că Japonia va termina pe primul loc Grupa A iar Irlanda se va clasa pe doi. Astfel, în sferturi vor da piept cu Noua Zeelandă, sâmbătă.

Dacă meciul se va juca totuși, o victoriei a Scoției fără ca Japonia să primească vreun punct bonus ar aduce Irlandei primul loc în grupă și o întâlnire cu Africa de Sud în sferturile de finală.