Înaintea meciului

În direct
England - South Africa
World Cup - 2 noiembrie 2019

World Cup - Urmărești meciul de Rugby ​​dintre England și South Africa în direct pe Eurosport. Meciul începe la 11:00 pe 2 noiembrie 2019. Acoperirea noastră live îți permite să vezi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.

Votează și spune-ne cine va câștiga între England și South Africa. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Rugby.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru England și South Africa. Obține ultimele informații despre Rugby: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

Este pentru a treia oară când Africa de Sud câștigă trofeul!

AFRICA DE SUD ESTE NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA RUGBY!

min 78

Mai sunt două minute până când Africa de Sud va căștiga pentru a treia oară Cupa Mondială. Africa de Sud este singura echipă care câștigă toate finalele pe care le-a jucat.

min 74

Faza meciului! Cheslin Kolbe beneficiază de o minge pierdută de englezi și dă eseu după un slalom fantastic. Pollard transformă. Scorul ia proporții: 32-12.

12:44

Makazole Mapimpi mai are nevoie de un singur eseu ca să devină cel mai bun marcator de eseuri la Cupa Mondiala 2019. Lider în acest moment este galezul Josh Adams - cu 7.

min 68

Handre Pollard își continuă recitalul. Transformă eseul. Africa de Sud conduce cu 25-12, iar Anglia are nevoie de două eseuri transformate ca să treacă ei la conducere.

min 66

Avem primul eseu al finalei. Sud-africanul Mapimpi culcă balonul în terenul de țintă este al 6-lea eseu la această Cupă Mondială. Arbitrul francez Jerome Garces a cerut ajutorul arbitrajului video si eseul a fost validat.

min 64

Handre Pollard are și el limitele lui. A încercat să transforme o lovitură de pedeapsă de la 59 de metri, dar mingea nu a ajuns la buturi.

12:33

min 59

Meciul parcă se transformă într-unul de tenis între Pollard si Farrell. Acum transformă Farrell și Africa de Sud mai are 6 puncte avans: 18-12.

min 58

Se îngroașă gluma. Pollard transformă a șasea lovitură de pedeapsă consecutivă și Africa de Sud conduce cu 18-9. În aceste condiții, Pollard are șanse mari să fie numit jucătorul meciului.

12:28

Fanii englezi continuă să spere

min 55

Anglia nu renunță. Farell aduce primele puncte ale Angliei. Africa de Sud conduce cu 15-9, englezii pot trece în avantaj dacă reușesc un eseu transformat.

min 51

min 47

DEJA VU? Africa de Sud conduce Anglia 15-6, e exact scorul finalei din 2007.

min 46

Handre Pollard nu-și iese din ritm. Reușește o lovitura de pedeapsă de la mijlocul terenului și scorul devine 15-6. Pollard a transformat 5 lovituri din 6 în această finală.

12:12

Speranțele englezilor sunt legate și de frații Vunipola. Mako e născut în Noua Zeelandă, iar Billy în Australia. Tatăl lor, Fe’ao Vunipola, a jucat pentru Tonga la Cupa Mondială în 1995 și 1999.

min 41

Scorul Africa de Sud – Anglia 12-6 se poate traduce și în Pollard – Farrell 12-6. În clasamentul general al marcatorilor la Cupa Mondială, Pollard îl conduce pe englezul Farrell cu 59-52. Farrell are și ghinionul că în semifinala cu Noua Zeelandă s-a accidentat la picior la începutul meciului și în locul său a executat George Ford, care a reușit 12 puncte.

Pauză

E semn bun pentru Africa de Sud. Până acum sud-africanii au jucat două finale de Cupă Mondială în care nu au marcat eseu, dar le-au câștigat pe amândouă: în 1995 (15-12 cu Noua Zeelandă) și 2007 (15-6 cu Anglia).

11:56

Cursurile s-au oprit în Anglia!

11:54

Se aude sirena de final de repriză, dar sud-africanii au un ultim atac în jumătatea engleză. Africa de Sud pune o mână pe trofeu. Conduce cu 12-6 la pauză. Pollard a mai transformat o lovitură de pedeapsă.

min 39

Handre Pollard a forțat cu o lovitură de pedeapsă de la peste 40 de metri. Africa de Sud e aproape să intre în avantaj la pauză, conduce cu 9-6.

min 35

Este din nou egalitate! Anglia primește lovitură de pedeapsă, iar Owen Farrell transformă cu ușurință.

11:40

Sud-africanul Handre Pollard ajunge la 53 de puncte la această Cupă Mondială. El se luptă cu Owen Farrell pentru titlul de cel mai bun marcator. Englezul are 49. Liderul momentului este neo-zeelandezul Richie Mo’unga cu 54.

min 27

Continuă dansul loviturilor de pedeapsă. Vine la rând din nou Africa de Sud. Pollard transformă si sud-africanii conduc cu 6-3.

11:37

Președintele Africii de Sud i-a încurajat pe jucători

min 22

Nicio surpriză: Owen Farrell ratează rar. Transformă și scorul devine 3-3.

min 22

Sud-africanii fac prima greșeală în apărare și Anglia primește lovitură de pedeapsă. Englezii pot egala.

min 20

Nici eseu la jumătatea primei reprize, dar asta nu trebuie să ne surprindă. În finala Cupei Mondiale din 2007 Africa de Sud a învins Anglia cu 15-6 și nu s-a înscris niciun eseu.

11:23

Prințul Harry a venit să susțină echipa Angliei.

min 15

Africa de Sud este superioară în startul meciului. Primul sfert de oră s-a jucat aproape în totalitate în jumătatea engleză.

Fanii din Africa de Sud sunt foarte entuziasmați de începutul finalei.

min 9

Anglia – Africa de Sud 0-3. Africa de Sud trece în avantaj. Englezii fac o nouă greșeală, iar Handre Pollard nu mai ratează din lovitură de pedeapsă.

min 3

Prima accidentare a meciului. Englezul Kyle Sinckler a fost înlocuit de Dan Cole. Încă nu se știe dacă temporar sau definitiv.

min 2

Handre Pollard ratează lovitura de pedeapsă a sudafricanilor

11:04

A început finala! În aproximativ două ore vom afla cine sunt noii stăpâni din rugby. Anglia și Africa de Sud se luptă pentru trofeul deținut în ultimii 8 ani de Noua Zeelandă.