Galezii vor evita în drumul spre finală Noua Zeelandă însă după un început bun de turneu, au avut parte de o partidă dificilă cu o echipă din Fiji care le-a pus mari probleme până în minutul 60.

Țara Galilor, care va întâlni duminică Uruguay în ultimul meci, a avut o pauză de 10 zile iar la începutul partidei galezii păreau să fie tot în vacanță: după nouă minute Fiji avea un avans de 10 puncte.

World Cup
Anglia – Noua Zeelandă 19-7 | Englezii au ajuns în finala Cupei Mondiale după un succes istoric
26/10/2019 LA 11:08

Cei din Fiji au avut spații pe care să iasă pe contraatac iar apărarea avansată a pus mari probleme galezilor, care nu au reacționat și s-au văzut pentru prima oară conduși la acest turneu.

În repriza a doua însă Fiji a cedat și a reușit un singur eseu. Drept urmare, galezii au obținut și punctul bonus pe finalul partidei după eseul reușit de Liam Williams. S-au accidentat însă atât Williams cât și Jonathan Davies, la genunchi.