Fanii sporturilor de iarnă s-au delectat cu debutul sezonului 2018/19 de sărituri cu schiurile odată cu runda de la Wisla, acolo unde s-au disputat două concursuri, unul pe echipe și unul individual. Sâmbătă, naționala Poloniei a fost cea mai constantă de-a lungul celor două manșe, asta datorită evoluțiilor lui Kamil Stoch, deținătorul marelui glob de cristal. În urma polonezilor a terminat Germania, iar podiumul a fost completat de Austria.
Duminică, în competiția individuală, am consemnat o surpriză prin succesul rusului Evgeniy Klimov, cel care a adus Rusiei prima victorie într-o etapă de sărituri cu schiurile. Klimov a avut sărituri ce au măsurat 127.5 m, respectiv 131.5 m, totalizând la final un punctaj de 263.4 puncte. Podiumul de la Wisla a marcat prezența altor sportivi mai puțin obșinuiți cu astfel de performanțe, germanul Stephan Leythe, aflat la cea mai bună clasare din carieră, și niponul Ryoyu Kobayashi, unul din cei mai buni sportivi din noul „val”. În schimb, campionul Kamil Stoch a terminat doar pe a patra poziție, lipsindu-i doar 0,3 puncte pentru a urca pe ultima treaptă a podiumului.
A doua etapă din Cupa Mondială este programată în Finlanda, la Ruka, pe trambulina Rukatunturi, ce are punctul de construcție la 142 de metri. Cele două concursuri individuale vor avea loc în nocturnă, sâmbătă și duminică. În acest final de săptămână consemnăm revenirea germanului Severin Freund, absent la Wisla, dar și a lui Peter Prevc, slovenul care s-a impus la general în urmă cu trei sezoane.
Beijing 2022
Beijing 2022 | România a calificat doi săritori la Jocurile Olimpice până acum
14/01/2022 LA 13:13
Recordul trambulinei din Ruka este deținut de un sportiv de la Combinata Nordică, Enric Frenzel, care a sărit 148,5 metri în 2010. În 2017, la Ruka a fost tot a doua etapă din sezon, iar victoria i-a revenit slovenului Jernej Damian, urmat pe podium Johann Andre Forfang și Andreas Wellinger.
Programul transmisiunilor:
Vineri, 23 noiembrie – 19:00 – Calificări – Eurosport 1 și Eurosport 1 HD
Sâmbătă, 24 noiembrie – 17:30 – Concurs individual – Eurosport 1 HD
Duminică, 25 noiembrie – 18:00 – Concurs individual – Eurosport 1 și Eurosport 1 HD
Beijing 2022 | Kamil Stoch, în pericol de a rata competiția de sărituri cu schiurile de la JO
13/01/2022 LA 10:50
Visul lui Noriaki Kasai a fost spulberat! Niponul nu va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing
10/01/2022 LA 17:29