Sărituri cu schiurile: Ryoyu Kobayashi, start perfect în Turneul Celor Patru Trambuline

DeGetty Images

Actualizat 31/12/2018 la 11:03 GMT+2

Ediția cu numărul 67 a Turneului Celor Patru Trambuline a debutat în weekend, odată cu etapa de la Oberstdorf.

Ryoyu Kobayashi

La doar 22 de ani, Ryoyu Kobayashi face senzație în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile. Având în palmares deja patru victorii în acest sezon, Kobayashi a obținut duminică și primul succes în Turneul Celor Patru Trambuline, cea mai importantă competiție din această primă parte a stagiunii.
În fața a 25 000 de fani, Kobayashi a avut cele mai bună săritură în prima manșă, iar această evoluție l-a ajutat să se impună la final. A sărit 133 de metri, respectiv 129 de metri și a cumulat un total de 282,3puncte. Pe locul doi, la doar 4 zecimi de puncte a terminat germanul Markus Eisenbichler (133 de metri și 129 de metri; 281,9 puncte). Podiumul de la Oberstdorf a fost completat de austriacul Stefan Kraft, cel care a terminat calificările pe prima poziție.
„Nu mă gândesc încă la primul loc de la general, ci voi lua totul pas cu pas. Acum sunt focusat doar pe etapa de la Garmish”, a declarat Kobayashi la finalul concursului. A fost victoria cu numărul 5 pentru nipon în acest sezon, dovedind că este principalul candidat la câștigarea marelui glob de cristal.
A doua rundă din Turneul Celor Patru Trambuline începe luni, 31 decembrie, de la ora 15:00, odată cu calificările de la Garmish-Partenkirchen. Apoi, în prima zi a lui 2019, tot de la ora 15:00, are loc al doilea concurs individual al competiției dintre ani. Calificările de luni vor fi transmise pe Eurosport 1 & 1HD, iar concursul propriu-zis de marți se va transmite doar pe Eurosport 1HD.
Clasament general, Turneul Celor Patru Trambuline: 1. Kobayashi - 282,3 puncte; 2. Eisenbichler - 281,9 puncte; 3. Kraft - 280,5 puncte; 4. Stjernen - 278,2 puncte; 5. Kubacki - 269,8 puncte; 6. Zyla - 268,3 puncte; 7. Johansson - 268 puncte; 8. Stoch - 267,6 puncte; 9. Zajc - 266 puncte; 10. Huber - 265,2 puncte.