Constantin Popovici şi Cătălin Preda, aur și argint la Fukuoka, la sărituri de la mare înălțime

Nicu Savin

Actualizat 27/07/2023 la 07:34 GMT+3

Constantin Popovici şi Cătălin Preda au câștigat medaliile de aur și argint în proba de sărituri în apă de la mare înălțime (platformă 27 metri) din cadrul Campionatelor Mondiale de natație de la Fukuoka. Este pentru prima dată în istorie când doi sportivi din aceeași țară urcă pe podium la aceeași ediție.

Constantin Popovici și Cătălin Preda

Constantin Popovici şi Cătălin Preda au adus primele medalii pentru România la Campionatele Mondiale World Aquatics de la Fukuoka. Doi dintre cei mai buni săritori de la mare înălțime din lume, românii au evoluat la standarde ridicate în Japonia și au urcat pe primele două trepte ale podiumului.
După rundele preliminare, Constantin Popovici s-a clasat pe primul loc cu un total de 232,20 puncte, urmat de Cătălin Preda (207,60) și ucraineanul Oleksei Prigorov (197,25).

Constantin Popovici, campion mondial la Fukuoka! Cătălin Preda l-a urmat pe podium

În această dimineață au avut loc ultimele două sărituri pentru fiecare concurent. După cea de-a 3-a rundă Popovici și Preda și-au păstrat primele două poziții, dar ecartul dintre ei s-a redus la doar 8,4 puncte. Popovici a avut doar a 3-a săritură ca punctaj (84,6), în timp ce Preda a primit 100,8 puncte pentru execuția sa.
În ultima serie, Cătălin Preda a sărit foarte bine și cu un total de 438,25 de puncte a urcat pe primul loc și avea asigurat argintul. Concursul a fost încheiat de Constantin Popovici, care a rezistat presiunii și a adunat 156 de puncte puncte din ultima săritură. Cu un total de 472,80 de puncte, Popovici a devenit campion mondial pentru prima dată în carieră.