Iarna se apropie, iar Eurosport dă startul unui nou maraton al sporturilor de iarnă. Prima oprire se va face în stațiunea austriacă Sölden, acolo unde are loc prima etapă a ediției cu numărul 53 a Cupei Mondiale de schi alpin. În cele două zile de concurs, schiorii și schioarele se vor întrece în probele de slalom uriaș.
Competiția fetelor se va desfășura sâmbătă, iar principalele favorite la victorie sunt Viktoria Rebensburg, Tessa Worley, Mikaela Shiffrin și Ragnhild Mowinckel. În schimb, la băieți bătălia pentru întâietate se va da între Marcel Hirscher, Henrik Kristoffersen, Alexis Pinturault și Manuel Feller.
În sezonul anterior, Hirscher a câștigat marele glob de cristal, iar la feminin s-a impus o expertă a probelor tehnice, americanca Shiffrin. De asemenea, menționăm faptul că la finalul stagiunii 2018/19, Lindsey Vonn se va retrage din activitatea sportivă.
Wengen
Victorie ireală la Wengen. Lucas Braathen s-a impus la slalom, după ce a terminat pe 29 manşa întâi
Wengen
Austriacul Vincent Kriechmayr a câștigat a doua coborâre de la Wengen, din acest weekend
15/01/2022 LA 15:28