Maria Boldor a pierdut în semifinalele Mondialelor de la Cairo, dar rămâne cu medalia de bronz la floretă

Actualizat 19/07/2022 la 19:21 GMT+3

Sportiva română Maria Boldor şi-a asigurat o medalie în proba feminină de floretă, marţi, după ce s-a calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale de scrimă de la Cairo. Acolo, ea a fost învinsă de Ysaora Thibus, scor 3-15.

Maria Boldor

UPDATE | Maria Boldor a fost învinsă de Ysaora Thibus în semifinalele Campionatelor Mondiale de la Cairo. Reprezentanta Franței s-a impus cu 15-3, dar românca rămâne cu medalia de bronz la floretă.
Știre inițială
Maria Boldor a învins-o marți pe Pauline Ranvier, în sferturile concursului feminin de floretă şi s-a calificat în semifinale. Sportiva noastră are așadar asigurată medalia de bronz, a doua pentru România după medalia de bronz cucerită de Iulian Teodosiu, scrie Agerpres.
Boldor a trecut în sferturi de franţuzoaica Pauline Ranvier, vicecampioană mondială în 2019 la individual, cu 15-12, iar în penultimul act va înfrunta o altă reprezentantă a Franţei, Ysaora Thibus, vicecampioană mondială la individual în 2018. Ambele franţuzoaice au obţinut argintul cu echipa anul trecut la JO 2020.

Maria Boldor are asigurată medalia de bronz la Mondialele de la Cairo

Maria Boldor a dispus în primul tur de Kelleigh Ryan (Canada) cu 15-5, în turul secund a trecut de ucraineanca Alina Poloziuk, în optimi a câştigat în faţa altei reprezentante a Canadei, Eleanor Harvey, cu 15-7. Mălina Călugăreanu a fost învinsă în primul tur al tabloului principal de italianca Alice Volpi, campioană mondială la individual în 2018, cu 15-11.
Emilia Corbu a încheiat pe locul 72 în clasamentul final, iar Andreea Dincă a ocupat locul 95. România a obţinut luni prima medalie la Mondialele de la Cairo, bronz la sabie masculin, prin Iulian Teodosiu.