Campionatul Mondial de snooker | Ronnie O'Sullivan, la egalitate cu McGill după prima sesiune

Publicat 22/04/2021 la 18:10 GMT+3

Campionatul Mondial de snooker | Ronnie O'Sullivan a avut un avantaj mare în startul meciului cu Anthony McGill, dar prima sesiune a disputei s-a încheiat în cele din urmă la egalitate.

Ronnie O'Sullivan and Anthony McGill

Primul meci din optimile de finală de la Crucible îi aduce față în față pe Ronnie O'Sullivan și Anthony McGill, câștigătorul și unul dintre semifinaliștii ediției precedente. Partida a început într-o notă de echilibru, cei doi luând pe rând câte un frame, dar apoi "Racheta" și-a intrat și la pauză avea un avantaj de 3-1, în urma a 2 break-uri de peste 100 de puncte absolut superbe.
La reluare, "Expresul din Essex" a câștigat un joc încâlcit și s-a distanțat la 4-1. Ronnie putea mări diferența, dar a comis un fault inexplicabil în jocul 6 și în loc de 5-1 s-a făcut 4-2, iar de acolo lucrurile au mers în favoarea scoțianului. Acesta a fost aproape de un break maxim în jocul următor, dar presiunea și-a spus cuvântul și a ratat a 13-a bilă neagră.

Campionatul Mondial de snooker | Ronnie O'Sullivan și Anthony McGill, la egalitate după prima sesiune

A fost suficent însă pentru a se apropia la un singur joc distanță de O'Sullivan. Acest lucru i-a dat încredere și și-a trecut în cont și ultimul joc al sesiuni, deși Ronnie a avut mai multe șanse de a-l tranșa în favoarea sa.
Așadar, sesiunea a 2-a, care va avea loc mâine, va porni de la egalitate, 4-4. Începând cu faza optimilor, partidele se dispută după sistemul cel mai bun din 25 de jocuri (primul la 13), astfel că O'Sullivan mai are mult de muncă pentru a-și asigura locul în sferturile de finală.
Într-un al meci disputat astăzi la Crucible, Shaun Murphy l-a învins cu 10-7 pe Mark Davis și va juca în turul secund cu Yan Bingtao.