Stan Moody, tupeu incredibil! L-a criticat dur pe Kyren Wilson, la două luni după controversa de la Campionatul Mondial de snooker: "Dezgustător"
Actualizat 13/06/2026 la 21:14 GMT+3
Stan Moody are numai 19 ani, dar asta nu l-a împiedicat să-l critice dur pe Kyren Wilson, la aproape două luni de la meciul lor de la Campionatul Mondial. Fostul campion de la Crucible s-a impus destul de greu, după o revenire de clasă, iar la final s-a bucurat ca și la marile victorii, iar Moody a catalogat drept dezgustător comportamentul celui poreclit "The Warrior".
De asta e poreclit "The Action"! Stan Moody, start de vis de Mondial, contra lui Kyren Wilson
Sursa video: Eurosport
Noul sezon din snooker a început oficial în această săptămână, odată cu calificările pentru Openul Chinei, și există deja o mare controversă. Aflat la Leicester pentru a încerca să se califice pe tabloul principal la turneul din China, Stan Moody a oferit un amplu interviu pentru Metro, în care a explicat pe larg experiența sa de la Campionatul Mondial din urmă cu două luni.
Puștiul de 19 ani s-a calificat în premieră pe tabloul principal, dar a avut ghinion și în primul tur a dat peste Kyren Wilson, nimeni altul decât campionul mondial din 2024. Moody a fost aproape de o victorie uriașă, dar după ce a pierdut un joc pe care l-a avut în mână, la 7-3 pentru el, s-a prăbușit mental și Wilson a revenit, impunându-se cu 10-7.
Încântat că a evitat in-extremis o înfrângere rușinoasă, "The Warrior" s-a descătușat la finalul partidei și s-a bucurat într-un mod neobișnuit. Wilson a lovit cu pumnul în aer, ceea ce jucătorii de snooker fac rar, de obicei după marile victorii. Comportamentul englezului a fost taxat de mulți fani și specialiști la vremea respectivă, care au considerat că Wilson putea fi mult mai diplomat de față cu tânărul său adversar, pe fața căruia se putea vedea o mare dezamăgire.
Stan Moody, discurs vehement la adresa lui Kyren Wilson, după bucuria exagerată a lui "The Warrior" în urma victoriei de la Mondialul de acum două luni
Moody nu a vorbit despre acea controversă la vremea respectivă, dar a făcut-o acum și nu s-a cenzurat deloc. Puștiul nu a ezitat să-l critice dur pe Wilson, spunând că gestul său a fost dezgustător și că nu se aștepta niciodată ca un jucător de talia sa, fost campion mondial și lider mondial, să aibă un asemenea comportament după o victorie chinuită în fața unui tânăr aflat la debutul pe cea mai mare scenă a snookerului.
"Sărbătoarea de la final, ca să fiu sincer, mi s-a părut puțin dezgustătoare. Pentru un campion mondial și numărul 2 mondial la momentul acela, cred că a fost puțin deplasat, dar asta este.
Cred că Shaun Murphy a spus că are tot dreptul să facă asta. Are tot dreptul să o facă, dar cred că mulți oameni s-au uitat la asta și au spus că nu ar trebui să facă așa ceva
Eu, dacă aș fi avut statutul lui, nu aș fi făcut asta împotriva unui tânăr aflat prima dată la Crucible, dar fiecare este diferit, știi. Evident, a însemnat mult pentru el să mă învingă, așa că bravo lui. Nu sunt deloc supărat. A ajuns primul la 10 și asta e. E un jucător elegant și voi încerca să-l înving data viitoare.", a spus Moody.
Tânărul englez a trecut peste dezamăgirea acelui eșec, dar și acum e convins că ar fi câștigat meciul dacă s-ar fi distanțat la 8-3 când a avut ocazia, pentru că în momentul respectiv simțea că mult mai consacratul său adversar era prăbușit. În același timp, Moody l-a "înțepat" încă o dată pe Wilson, subliniind că a dat vina pe tac după ce a fost eliminat de Mark Allen în turul 2.
"Am fost la o bilă roșie de a ajunge la 8-3 și acel moment a schimbat complet meciul. Dacă aș fi reușit acea bilă roșie, probabil aș fi câștigat cu 10-3, deoarece Kyren ar fi cedat. Nu putea face un break de 30 de puncte în acel moment. Dar am învățat mult din asta. Știu că după ce a fost eliminat vorbea despre tacul lui și despre orice altceva, dar dacă ar fi câștigat, probabil că nu ar mai fi spus asta.
A fost o șansă ratată, dar am câștigat multă încredere. Să-l țin în șah pe numărul doi mondial tot timpul și să-l oblig să joace la un nivel ridicat, acesta a fost probabil cel mai pozitiv lucru pe care l-am obținut. Mi-a plăcut la Crucible. Mi-a plăcut publicul, atmosfera, o mare mulțime din Yorkshire care m-a încurajat. Am pierdut niște frame-uri în mod prostesc, dar am învățat multe și sper să mă întorc acolo anul viitor și să fac totul mai bine.", a conchis tânărul de 19 ani.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo