O singură necunoscută în optimile CM Snooker: Barry Hawkins, a 10-a oară consecutiv în turul doi

Cezara Paraschiv

Actualizat 05/08/2020 la 18:41 GMT+3

Elveția mai are de așteptat până când își va trece în cont și o primă victorie la Crucible: englezul Barry Hawkins l-a învins net pe debutantul din Țara Cantoanelor, Alexander Ursenbacher, scor 10-2, în primul tur pe tabloul principal la Campionatul Mondial de Snooker.

Barry Hawkins s-a calificat în turul doi la Campionatul Mondial de Snooker

A rămas, astfel, un singur nume necunoscut pe tabloul de 16, al optimilor, de la Mondialul de snooker. Diseară, de la ora 21.00, englezul Martin Gould va relua partida cu scoțianul Stephen Maguire, de la scorul de 7-2.
Finalist în 2013 și de alte patru ori semifinalist în ultimii ani la Crucible, Barry Hawkins a trecut pentru a zecea oară consecutiv de primul tur la Campionatul Mondial și îl va înfrunta mai departe pentru un loc în sferturi pe australianul Neil Robertson. Duelul dintre cei doi din 2015, din faza sferturilor de finală, a stabilit recordul la Crucible pentru cele mai multe break-uri de peste 100 de puncte reușite într-un meci disputat după sistemul“cel mai bun din 25 de jocuri” (8 break-uri de peste 100 de puncte). În 2015, Hawkins a revenit de la 1-3 și 10-11, impunându-se cu 13-12. Robertson are însă avantaj la meciurile directe, 13-10.
Mi-am simțit jocul destul de solid. Dar Alexander mi-a făcut și el viața destul de ușoară. Mă aștept să joc mult mai bine în fața lui Neil, să nu mai am acele ratări majore. Barry Hawkins