Inevitabilul s-a produs, duminică după-amiază. După ce O’Sulllivan a ratat exasperant de mult în cea de-a doua sesiune a finalei, permițându-i lui Kyren Wilson să rămână la doar trei jocuri în urma sa (10-7), "Racheta" a jucat de unul singur în sesiunea cu numărul trei, adversarul său fiind complet depășit de presiunea momentului.
Practic, Kyren Wilson, aflat la prima sa finală de Campionat Mondial, a câștigat doar jocul prin care s-a asigurat că va exista și a patra sesiune a finalei, una în care însă O’Sullivan va avea nevoie să câștige un singur joc pentru a obține trofeul. Englezul în vârstă de 28 de ani, locul opt în clasamentul mondial, a fost atât de bulversat, încât a crezut, la finalul jocului 24, că sesiunea s-a încheiat, întrebându-l direct pe arbitru despre acest lucru.
Dacă se va impune, Ronnie O'Sullivan va stabili un nou record absolut, pentru cele mai multe titluri câștigate în carieră în turneele de puncte.
Scottish Open
Ronnie O'Sullivan a dezvăluit că nu și-ar lăsa fiul să joace snooker! Spre ce sporturi l-ar îndruma
  • Sesiunea decisivă a finalei începe la ora 21.15, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Câtă clasă pe O'Sullivan! A refuzat punctele aferente unui fault al adversarului