Programul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de snooker. 4 jucători din calificări, între ultimii 8

Actualizat 30/04/2024 la 08:42 GMT+3

John Higgins și Stuart Bingham sunt ultimii doi calificați în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de snooker. Ambii au avut parte de bătălii palpitante în turul secund, trecând în confruntări pe muchie de cuțit de Mark Allen, respectiv Jack Lisowski. Între ultimii 8 la Crucible s-au calificat nu mai puțin de 4 jucători veniți din calificări.

John Higgins, în sferturi la Crucible, după una dintre cele mai tari închideri de masă din istorie

"Vrăjitorul din Wishaw" este pentru a 18-a oară în sferturi la Crucible, după ce a supraviețuit incredibil în duelul cu Mark Allen, unul dintre cei mai constanți jucători din ultimii ani.
Nord-irlandezul a scăpat printre degete victoria: deși a început sesiunea decisivă de la 9-7 și a avut 3 jocuri avans, Higgins a reușit cumva să rămână în meci și să egaleze la 10, deși primele sale două jocuri de aseară puteau foarte bine să ajungă în dreptul celui supranumit "The Pistol".
Fără break de peste 100 de puncte în meci, scoțianul s-a agățat de fiecare oportunitate avută, deși a ratat mult și nu a reușit să construiască breakuri consistente. John a revenit de la 11-10 și 12-11, dar se părea că șansa l-a părăsit în decisiv, când Allen a pus pe tabelă un break de 62 de puncte. A ratat însă o lovitură cu sprijinul, dar nu i-a lăsat lui Higgins vreo bilă de buzunar. Aparent, pentru că cvadruplul campion mondial a scos din joben o lovitură de totul sau nimic, cu manta, reușind să închidă o masă incredibil de grea, în care a avut o misiune imposibilă și la ultima bilă roșie de pe masă.
Higgins ajunge, așadar, în sferturi la Campionatul Mondial, după o partidă în care nu a strălucit, dar în care a făcut un break final care a șters toată evoluția sa palidă. Pentru a accede în semifinale va trebui să fie mult mai bun, pentru că în ultimii 8 îl așteaptă Kyren Wilson, finalistul din 2020. "The Warrior" e la rândul său un specialist al Crucible, bifând alte două semifinale și 3 sferturi de finală și se află într-o formă excelentă (a cedat doar 7 frameuri în cele două dispute de la Sheffield: 10-1 cu Dominic Dale și 13-6 cu Joe O'Connor).
Higgins are un ascendent moral în fața lui Wilson, câștigând 8 din ultimele 10 dispute directe, însă englezul pare în prezent jucătorul mai în formă. Va fi o bătălie palpitantă, în care e aproape imposibil de anticipat cine va câștiga.

Stuart Bingham vs Ronnie O'Sullivan, în sferturi la Campionatul Mondial

În paralel cu disputa Higgins - Allen (13-12) s-a jucat ultima optime de la Campionatul Mondial, Stuart Bingham obținând la rândul său o calificare dramatică, la doar 3 minute după finalul partide în care scoțianul s-a impus.
Și campionul mondial din 2015 a avut nevoie de multă șansă în duelul cu Jack Lisowski (13-11), reușind să meargă mai departe deși adversarul său a stat mai bine la majoritatea capitolelor.
Ca și Mark Allen, Bingham a condus cu 9-7 și 10-7, pentru ca apoi să fie egalat la 11 de un Lisowski care a avut de partea sa publicul. Veteranul de 47 de ani a fost mai puternic mental pe final, fiind al 4-lea jucător venit din calificări care ajunge în sferturi la actuala ediție de CM, după David Gilbert, Stephen Maguire și Jak Jones.
Pentru un loc în semifinale, Stuart va avea parte de o bătălie 100% engleză, urmând a-l întâlni pe marele favorit al competiției, Ronnie O'Sullivan. Jocul foarte tacticizat și destul de lent al celui poreclit "Ball-run" ar putea să îi pună probleme "Rachetei", deși istoricul întâlnirilor directe ne arată un avantaj clar pentru cel mai titrat jucător din istorie: Ronnie a câștigat 7 din ultimele 8 confruntări cu Bingham.
Azi, de la ora 12:00, pe Eurosport 1 și în aplicația Eurosport, încep sferturile Campionatului Mondial, primii care intră în arenă fiind Judd Trump și Jak Jones. În paralel se va disputa prima sesiune din sfertul David Gilbert - Stephen Maguire.
Programul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial:
  • David Gilbert - Stephen Maguire
  • Judd Trump - Jak Jones
  • Stuart Bingham - Ronnie O'Sullivan
  • Kyren Wilson - John Higgins
Sferturile Campionatului Mondial de snooker se joacă tot după sistemul cel mai bun din 25 de jocuri (primul la 13).