Ronnie O'Sullivan, deranjat că nu a câștigat niciodată premiul SPOTY: "Dacă jucam golf sau tenis, câștigam de 8 ori"

Alex Masgras

Publicat 14/10/2022 la 12:30 GMT+3

Ronnie O’Sullivan a vorbit despre premiul acordat în fiecare an de BBC, Personalitatea Sportivă a Anului (SPOTY). Campionul din snooker consideră că ar fi câștigat deja acest premiu de șapte sau opt ori, dacă snooker-ul ar fi fost la fel de apreciat precum golful sau tenisul.

Ronnie O'Sullivan

Credit imagine: Imago

Ronnie O’Sullivan a câștigat anul acesta al șaptelea titlu mondial, egalându-l pe Stephen Hendry, după finala din luna mai împotriva lui Judd Trump. O’Sullivan regretă faptul că nu a câștigat acest premiu în cariera sa, cu toate că este unul dintre cei mai de succes sportivi din istoria Marii Britanii.
Victoria sa de la Sheffield l-a propulsat printre favoriți în acest an, dar de atunci au apărut și alte nume pe listă, printre care și Beth Mead și Leah Williamson, două componente ale echipe naționale de fotbal feminin a Angliei. Vara aceasta, Anglia a cucerit titlul european.
"Dacă se ține cont de realizările tale în sport, ar fi trebuit să câștig premiul de câteva ori deja. Uneori mă întreb ce este acest premiu, ce reprezintă? Dacă nu reușesc să îl câștig de cel puțin trei sau patru ori după cariera pe care am avut-o, atunci nu contează ce fac. Aș putea să câștig fiecare turneu, să nu pierd niciun meci și tot nu aș primi acest premiu.
Uneori mă întreb, de ce ai intra într-o cursă pe care nu o poți câștiga? Nu mă concentrez prea mult la acest lucru deoarece nu îmi vine în minte un britanic care a dominat sportul său și a avut succesul pe care l-am avut eu. O să încerc să îmi dau seama de ce. Este ok, asta este. Nu mă simt un jucător mai slab sau un sportiv mai mic din cauza asta", a declarat Ronnie O’Sullivan pentru Eurosport.

Ronnie O’Sullivan crede că dacă juca golf sau tenis ar fi câștigat premiul SPOTY

Ronnie O’Sullivan consideră că snooker-ul nu este la fel de apreciat precum alte discipline sportive. Din acest motiv, septuplul campion mondial crede că nu a câștigat niciodată premiul oferit de BBC:
"Am doborât recordul de turnee majore, 21 de turnee, am egalat cele 7 titluri mondiale câștigate de Stephen Hendry. Cred că asta rezonează cu oamenii. Mă aflu aici de ceva vreme și publicul britanic m-a susținut foarte mult.
Dacă eram jucător de golf sau de tenis, poate aș fi câștigat de șapte sau de opt ori. Poate de zece ori! Dar nu sunt. Sunt jucător de snooker și poate nu este la fel de apreciat ca celelalte sporturi", mai spus Ronnie O’Sullivan.
În trecut, premiul SPOTY a fost câștigat de nume importante din sportul britanic precum Andy Murray, Mo Farah, Virginia Wade, Lewis Hamilton, Michael Owen, Damon Hill sau Paul Gascoigne. În 1954, atletul Christopher Chataway a fost primul câștigător al acestui premiu. În 2021, Emma Răducanu, campioana de la US Open de anul trecut, a primit din partea BBC premiul SPOTY.
Ultimul jucător de golf care a câștigat acest premiu a fost Nick Faldo, în 1989. Premiul din 2022 se va decerna pe 19 decembrie, la o zi după finala Cupei Mondiale din Qatar. Câștigătorul este ales votat de public dintr-o listă stabilită de BBC.