Snooker: Campionatul Chinei se vede în direct pe canalele Eurosport

Publicat 23/09/2019 la 11:46 GMT+3

Între 23 și 29 septembrie se poate urmări ediția a patra a Campionatului Chinei în direct pe canalele Eurosport.

Selby

Cu o istorie începută în anul 2016, Campionatul Chinei a fost la prima ediție un turneu invitațional, dar din 2017 a devenit turneu pe puncte, formatul păstrându-se și în prezent. Meciurile se dispută în orașul Guangzhou în Centrul Sportiv din oraș. Învingătorul din sezonul trecut a fost Mark Selby, cel care l-a învins John Higgins cu 10-9.
Selby participă și în acest an, iar alături de el mai sunt și alte nume importante precum Stephen Maguire, Kyren Wilson, Mark Williams, Marco Fu, Neil Robertson, Shaun Murphy, John Higgins sau Barry Hawkins.
Organizatorii au pregătit în total premii de 751,000 de lire sterline, învingătorul urmând să câștige 150,000 de lire sterline. Finalistul primește 64,000 de lire sterline, iar cel care reușește cel mai mare break al competiției se alege cu un cec în valoare de 6,000 de lire sterline.
Competiția din China poate fi urmărită de luni până duminică în direct pe canalele Eurosport în comentariul lui Daniel Bontea și Alex Crișan.