Snooker: Shaun Murphy a câștigat Campionatul Chinei

Publicat 30/09/2019 la 10:55 GMT+3

Englezul Shaun Murphy s-a impus săptămâna trecută în Campionatul Chinei, turneu transmis în direct pe Eurosport.

Mark Williams v Shaun Murphy

Ultimul act al Campionatului Chinei i-a pus față în față pe Shaun Murphy și galezul Mark Williams. Cei doi au oferit o finală extrem de spectaculoasă și echilibrată, Murphy impunându-se la final cu 10-9. Englezul a condus la un moment dat cu 9-5, dar Williams a oferit o revenire neașteptată, egalând situația la 9-9.
Jocul decisiv i-a revenit lui Murphy, mult mai calculat și mai stăpân pe sine, care a realizat un break de 69 de puncte. Englezul a câștigat primul său turneu pe puncte după o pauză de 30 de luni, primind din partea organizatorilor un cec în valoare de 100,000 de lire sterline.
Pentru britanicul în vârstă de 37 de ani acest succes a venit după șase finale pierdute în turneele pe puncte, totul începând cu Openul Gibraltarului în martie 2017.
„M-am simțit foarte incomod atunci când a egalat scorul la 9-9. A fost o presiune imensă, dar totuși am reușit într-un final să câștig. De seria de șase înfrângeri la rând în finalele turneelor pe puncte nici nu aflasem pânăsă-mi spun jurnaliștii, dar asta poate mi-a dat un imbold să câștig azi. Sunt fericit și sper să repet experiența la viitoarele competiții la care voi lua parte”, a declarat Murphy la finele meciului.
Următoarea competiție din snooker transmisă pe canalele Eurosport va fi Openul Angliei, în perioada 14-20 octombrie.