Dacă primii 16 jucători din ierarhia mondială au garantată prezența pe tabloul principal de la Campionatul Mondial, toți ceilalți sportivi trebuie să treacă de calificări pentru a ajunge să se lupte la cea mai importantă competiție a anului, în snooker.
Marți au avut loc primele 8 finale, astfel că în acest moment știm tabloul de concurs în proporție de 75%. Ding Junhui, fost finalist al Mondialului în 2016 (primul asiatic care a ajung în ultimul act, la CM), a avut emoții mari în tentativa de a prinde tabloul principal. Chinezul de 35 de ani a fost condus cu 7-4 de David Lilley, dar apoi s-a adunat și a câștgiat 6 frameuri la rând pentru calificare.
Stephen Maguire, fost loc 2 mondial și semifinalist la Crucible în 2007 și 2012 a avut și el o partidă destul de dificilă în compania chinezului Yuelong. Scoțianul a fost condus cu 3-1, dar două breakuri de 103 și 137 au făcut ca avantajul asiaticului să fie anulat. Maguire s-a desprins apoi la 7-4, însă Yuelong a câștigat 3 jocuri la rând pentru a echilibra din nou disputa. Finalul i-a aparținut, însă, celui supranumit "On-Fire Maverick", care s-a impus cu 10-7.
Snooker
Mădălin Gal și Eduard Riti, câștigătorii Century Snooker Open si RST Junior League – Etapa 3

• Michael White - Jordan Brown 10-8
Astăzi se vor ști și ceilalți 8 jucători care se vor califica pe tabloul de concurs de la Campionatul Mondial. Finalele sunt următoarele: