Majoritatea favoriților și-au respectat blazonul și au mers mai departe fără prea mari emoții. Alții au avut mai mult de furcă cu adversari mai slab cotați, însă până la urmă au trecut mai departe, dar există și unii mari favoriți care au pierdut surprinzător și au ratat astfel șansa să ajungă la Crucible.
https://i.eurosport.com/2020/07/26/2855960.jpg

Joe Perry, surpriza zilei

Snooker
Higgins l-a lăsat fără cuvinte pe Ronnie O'Sullivan: "Nu am văzut în viața mea o așa închidere"
IERI LA 07:57
Poate cea mai mare surpriză din această fază a competiției a fost înfrângerea englezului Joe Perry (locul 17 mondial) în fața galezului J. R.Clarke, scor 4-6. Doar primii 16 jucători din clasamentul mondial au asigurată prezența pe tabloul principal de la Crucible, astfel că J.Perry a fost primul sub această linie și a fost nevoit să intre în calificări.
Fost campion mondial în 2006, Graeme Dott nu a cedat nici un frame în meciul cu D.Grace, iar T.Un-nooh și A.McGill au câștigat și ei lejer , scor 6-1, meciurile contra lui D.Dale, respectiv Jak Jones.
Iată rezultatele complete ale meciurilor de ieri din penultima fază a calificărilor:
  • Joe Perry 4-6 Jamie Clarke
  • Tian Pengfei 3-6 Sunny Akani
  • Hossein Vafaei 5-6 Jordan Brown
  • Ryan Day 6-4 Barry Pinches
  • Stuart Carrington 6-4 Luo Honghao
  • Tom Ford 6-3 Gerard Greene
  • Mark King 6-3 Ken Doherty
  • Michael Holt 3-6 Ian Burns
  • Graeme Dott 6-0 David Grace
  • Chris Wakelin 4-6 Martin Gould
  • Matthew Stevens 6-4 Ian Preece
  • Ricky Walden 6-3 Mark Joyce
  • Anthony McGill 6-1 Jak Jones
  • Mark Davis 4-6 Sam Baird
  • Lu Ning 5-6 Liam Highfield
  • Thepchaiya Un-Nooh 6-1 Dominic Dale

Astăzi începe ultima fază a calificărilor

Începând de astăzi se vor disputa meciurile decisive, care vor hotărî care sunt cei 16 jucători care vor merge le Crucible alături de cei 16 calificați automat.
Spre deosebire de meciurile de până acum, în această fază partidele se vor desfășura după un nou format, și anume cel mai bun din 19 frame-uri, așa cum se va juca și la Campionatul Mondial în primile două tururi. Toate meciurile vor avea câte 2 sesiuni, prima de 9 frame-uri, cu o pauză după primele 4, iar a doua cu un maxim de 10 frame-uri.
Această fază ne propune câteva dueluri foarte tari și cu siguranță ne așteaptă câteva meciuri foarte disputate. Iată programul complet al disputelor decisive pentru tabluoul principal al Campionatului Mondial:
27 iulie, ora 15:00
  • Alexander Ursenbacher v Andrew Higginson
  • Martin O’Donnell v Elliot Slessor
  • Noppon Saengkham v Eden Sharav
  • Anthony Hamilton v Scott Donaldson
  • Ashley Carty v Robert Milkins
  • Matthew Selt v Kurt Maflin
  • Fergal O’Brien v Liang Wenbo
  • Alan McManus v Louis Heathcote
27 iulie, ora 21:00
  • Alexander Ursenbacher v Andrew Higginson
  • Martin O’Donnell v Elliot Slessor
  • Noppon Saengkham v Eden Sharav
  • Anthony Hamilton v Scott Donaldson
  • Ashley Carty v Robert Milkins
  • Matthew Selt v Kurt Maflin
  • Fergal O’Brien v Liang Wenbo
  • Alan McManus v Louis Heathcote
28 iulie, ora 15:00
  • Jamie Clarke v Sunny Akani
  • Jordan Brown v Ryan Day
  • Stuart Carrington v Tom Ford
  • Mark King v Ian Burns
  • Graeme Dott v Martin Gould
  • Matthew Stevens v Ricky Walden
  • Anthony McGill v Sam Baird
  • Liam Highfield v Thepchaiya Un-Nooh
28 iulie, ora 21:00
  • Jamie Clarke v Sunny Akani
  • Jordan Brown v Ryan Day
  • Stuart Carrington v Tom Ford
  • Mark King v Ian Burns
  • Graeme Dott v Martin Gould
  • Matthew Stevens v Ricky Walden
  • Anthony McGill v Sam Baird
  • Liam Highfield v Thepchaiya Un-Nooh
Northern Ireland Open
John Higgins, una dintre cele mai grele închideri de masă din toate timpurile
IERI LA 07:48
Northern Ireland Open
Mark Allen, victorie dramatică în fața lui Higgins, în finala Openului Irlandei de Nord
IERI LA 04:38