Ronnie O'Sullivan a refuzat oportunitatea unui break maxim. Shaun Murphy, prima "victimă" majoră

Sebastian Ujica

Publicat 29/11/2019 la 13:35 GMT+2

UK Championship începe pe Eurosport 2 de sâmbătă, de la ora 15.30.

Ronnie O'Sullivan bei den UK Championship

S-a încheiat turul 1 al turneului de la York iar majoritatea favoriților s-au calificat fără nicio emoție. Judd Trump a câștigat cu 6-0 duelul său cu Amine Amiri, același scor fiind obținut și de Mark Selby, Matthew Stevens, Neil Robertson, John Higgins, Kyren Wilson sau Ali Carter.
Tot cu 6-0 a câștigat și Ronnie O'Sullivan duelul său cu Ross Bulman. Un moment ușor controversat a avut loc în jocul al 3-lea, când Ronnie se îndrepta către un break maxim. A ales însă să joace la bila roz după ultima bilă roșie. El a glumit că gestul său e un cadou de Crăciun pentru Barry Hawkins: "Nu am vrut să fur 7.500 de lire de la el".
"Bila albastră era într-o poziție de siguranță așa că nu am crezut în breakul maxim iar obținerea poziției la bila roz era mult mai ușoară. A fost lovitura corectă" a spus Ronnie O'Sullivan după partidă.
Primul tur de la Uk Championship nu a fost lipsit de surprize. Shaun Murphy este numele cel mai important care a ieșit din competiție după înfrângerea cu 4-6 în fața lui Eden Sharav. De asemenea, Tom Ford și Ken Doherty au părăsit competiția.
De sâmbătă începe turul 2 al turneului, cele mai importante partide urmând să fie transmise de Eurosport și Eurosport Player. Iată toate partidele din turul 2: