Max Fricke a câștigat etapa a 2-a din Speedway Grand Prix, în fața a 50.000 de fani, la Varșovia

Publicat 15/05/2022 la 07:59 GMT+3

Max Fricke a obținut o victorie uluitoare în etapa a 2-a din Speedway Grand Prix, desfățurată la Varșovia, în fața a peste 50.000 de fani. Australianul i-a devansat în finală pe Leon Madsen și Fredrik Lindgren.

Max Fricke s-a impus spectaculos în etapa a 2-a din Speedway Grand Prix

Etapa a 2-a din Speedway Grand Prix a fost una palpitantă de la început până la sfârșit. Într-o atmosferă incendiară creată de peste 50.000 de fani, piloții au creat un spectacol ieșit din comun.
Favoritul gazdelor, Bartosz Zmarzlik, a dominat sesiunea de calificări, dar presiunea și-a spus cuvântul și acesta a clacat în semifinale, la fel ca și conaționalul său Maciej Janowski.

Bartos Zmarzlik, cel mai bun în calificările etapei a 2-a din Speedway Grand Prix, de la Varșovia

Max Fricke, prima victorie a sezonului în Speedway Grand Prix

Australianul Max Fricke a fost laureatul serii, deși victoria acestuia părea departe la un moment dat. Fricke s-a strecurat cu greu între primii 8, dar apoi a mers impecabil. După ce a terminat pe primul loc în semifinala din care au mai făcut parte Bartos Zmarzlik, Pawel Przedpelski și Fredrik Lindgren, australianul a fost cel ami bun și în marea finală.
Ultimul act nu a fost lipsit de incidente. Michelsen și Madsen s-au acroșat imediat după start, iar primul a fost considerat vinovat, fiind exclus din finală. Cursa a fost reluată, iar Max Fricke a condus ostilitățile de la început până la final. Podiumul a fost completat de Leon Madsen și Fredrik Lindgren.

În ciuda faptului că nu a ajuns nici măcar în finală, Bartos Zmarzlik rămâne lider în clasamentul general după două etape, dar avansul său etse unul fragil.