Doar 2 piloți au terminat în același tur cu Hamilton, la Barcelona! Vettel atinge o bornă importantă

Cezara Paraschiv

Actualizat 16/08/2020 la 18:06 GMT+3

Lewis Hamilton a dominat copios Grand Prix-ul Spaniei, a șasea etapă din Campionatul Mondial de Formula 1. Britanicul a obținut a patra sa victorie în sezon și al cincilea succes pentru Mercedes. Hamilton este neînvins de patru ani la Barcelona.

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Spaniei

Campionul mondial în exercițiu a plecat din pole-position și și-a surclasat concurența: doar ceilalți doi piloți care au mai urcat pe podium au reușit să termine cursa în același tur cu Hamilton. Max Verstappen a terminat al doilea, la peste 24 de secunde de lider, în timp ce coechipierul lui Hamilton, Valtteri Bottas a terminat pe trei, la aproape 45 de secunde.
Sebastian Vettel a devenit al doilea pilot din istorie care depășește borna de 3.000 de puncte câștigate în Formula 1, după Lewis Hamilton. Germanul a tras mult pentru a-și păstra locul șapte în Marele Premiu al Spaniei, rulând aproape jumătate din distanță pe un singur tren de pneuri soft.