Dominația lui Marquez continuă: Spaniolul a câștigat Marele Premiu al Australiei

Vlad Dumitrescu

Actualizat 27/10/2019 la 09:10 GMT+2

Campionul MotoGP, Marc Marquez, a câștigat Marele Premiu al Australiei după ce Maverick Vinales, care a condus cea mai mare parte a cursei, s-a prăbușit în ultimul tur.

Marc Marquez (Honda HRC) et Maverick Viñales (Yamaha Factory) lors du Grand Prix d'Australie 2019

Ambii piloți au început de pe prima linie însă au avut un debut destul de încet. Astfel, Valentino Rossi a fost cel care a condus la început, în cursa cu numărul 400 din MotoGP iar Cal Crutchlow și Andrea Iannone i-au urmat italianului.
Speranțele lui Fabio Quartararo de a obține o primă victorie în MotoGP s-au năruit rapid după ce a fost lovit de Danilo Petrucci. Rossi a rezistat la conducere doar trei tururi înainte ca Crutchlow să treacă pe primul loc iar italianul a ajuns apoi destul de rapid tocmai pe locul șapte.
Marc Marquez și Vinales au ajuns apoi rapid pe primele două poziții iar Marquez a fost în umbra lui Vinales pentru ultimele 17 tururi ale cursei. Diferența dintre cei doi a fost de o zecime de secundă în ultimele șapte tururi dar pilotul Honda a așteptat până la ultimul tur pentru a ataca. Marquez l-a depășit pe Vinales chiar la sfârșit iar în timp ce pilotul Yamaha a încercat să revină a făcut accident și a fost eliminat din cursă.
Marquez a reușit a 11-a victorie din acest sezon și a cincea consecutivă, depășindu-l astfel pe Mick Doohan pentru a deveni cel mai de succes pilot Honda.
Pe locul doi a venit Crutchlow pentru a confirmat dominația Honda, acesta fiind cel mai bun rezultat al său din 2019, la 11,4 secunde distanță de Marquez.
În urma accidentului lui Vinales, Jack Miller a încheiat pe podium chiar la el acasă după ce a fost în fața lui Francesco Bagnaia la jumătate de zecime. Acesta a fost însă cel mai bun rezultat din sezonul de debut al lui Bagnaia.