Plecând din pole-position, Quartararo a dominat de la un capăt la altul cursa de la Jerez și s-a impus fără emoții și în cea de-a doua etapă a sezonului.
La fel ca și săptămâna trecută, Quartararo a fost urmat în clasament de Meverick Vinales, care a sosit pe locul doi la 4,495 secunde. Pe cea de-a 3-a treaptă a podiumului s-a clasat fostul campion mondial Valentino Rossi, la o diferență de 5,546 secunde.
Sporturi cu Motor
Porsche Supercup | Accident teribil în calificările de la W Series
28/08/2021 LA 03:45

Quartararo e lider la general

Campionul mondial în exercițiu, spaniolul Marc Marquez nu a luat startul la cursa de astăzi, el nefiind refăcut complet după ce a fost supus unei intervenții chirurgicale la începutul acestei săptămâni, ca urmare a căzăturii suferite în cursa de săptămâna trecută.
Odată cu victoria de astăzi, Fabio Quartararo se distanțează în clasamentul genereal având 50 de puncte. Pe locul 2 se află Maverick Vinales cu 40 de puncte, iar pe 3 Andrea Dovizioso cu 26 de puncte.
Următoarea etapă din campionatul mondial de motociclism este programată în Cehia, în week-end-ul 7-9 august, pe circuitul de la Brno.
*Le Mans 24 hours
Toyota a câștigat detașat cursa de 24 de ore de la Le Mans! Dramatism total la clasa LP2
22/08/2021 LA 14:31