Fabio Quartararo va pleca din pole-position la Jerez. Ce s-a întâmplat cu campionul Marc Marquez

Publicat 25/07/2020 la 17:12 GMT+3

Francezul Fabio Quartararo, pilotul echipei Yamaha Petronas a obținut cel de-al 8-lea pole-position din carieră și va pleca primul în Marele Premiu al Andalusiei de mâine. Francezul l-a devansat pe spaniolul Maverick Vinales și pe italianul Francesco Bagnaia, care vor completa prima linie a grilei de start. Revenit cu mari ambiții după operația la umăr, Marc Marquez a declarat forfait.

MotoGP:Fabio Quartararo va pleca primul în Marele Premiu al Andalusiei

Astăzi au avut loc calificările pentru Marele Premiu al Andalusiei, cursă care va avea loc mâine pe circuitul de la Jerez. Primii doi clasați la Marele Premiu al Spaniei desfășurat săptămâna trecută pe același circuit, Fabia Quartararo și Maverick Vinales vor pleca din primele poziții ale grilei și la cursa de mâine.
Fabio Quartararo (Yamaha SRT), Maverick Vinales (Yamaha Factory) - GP of Australia 2019
Francezul a fost mai rapid cu doar 0,095 secunde decât rivalul său, în timp ce pe a 3-a poziție s-a clasat italianul Francesco Bagnaia, la 0.169 secunde. Valentino Rossi va pleca din linia a 2-a a grilei de start, de pe poziția a 4-a.
Astfel, mâine se așteaptă o nouă luptă la baionetă între Quartararo și Vinales, așa cum s-a întâmplat și week-end-ul trecut.
Marc Marquez si tocca il braccio infortunato prima di salire sulla moto nelle prove del GP di Andalucia, Getty Images

Marquez nu va lua startul

La calificările de astăzi, toți ochii au fost ațintiți asupra sextuplului campion mondial la clasa regină din Moto GP, spaniolul Marc Marquez. Revenit surprinzător, după ce la începutul săptămânii a fost supus unei intervenții chirurgicale la umărul drept, ca urmare a căzăturii din etapa trecută, Marquez a fost foarte precaut la ieșirea pe pistă.
Marquez nu a obținut calificarea în Q2, iar la final echipa sa Rapsol Honda a declarat că spaniolul nu va lua startul în cursa de mâine. Așa cum era de așteptat o recuperare atât de rapidă după operația de luni era aproape imposibilă, iar predicțiile medicilor s-au adeverit și Marquez nu poate concura la această etapă.
Revenirea spaniolului va avea loc la următoare etapă, care se va desfășura în Cehia, pe circuitul de la Brno în week-end-ul 7-9 august.