Franco Morbidelli a câștigat la Valencia, dar Joan Mir este noul campion mondial la Moto GP

Publicat 15/11/2020 la 16:12 GMT+2

Franco Morbidelli (Petronas Yamaha) a câștigat spectaculos Grand Prix-ul Valenciei, dar nu mai are șanse la titlul mondial. Acesta i-a revenit ibericului Joan Mir (Suzuki), care bifează primul astfel de succes al carierei.

Joan Mir (Suzuki) - MotoGP 2020

Plecat din pole position, Franco Morbidelli a condus cursa de pe circuitul de la Valencia de la un capăt la altul și în final a trecut primul linia de sosire după o luptă extrem de spectaculoasă cu Jack Miller, în timp ce pe locul 3 a sosit spaniolul Pol Espargaro.
Astfel, Morbidelli a obținut a 3-a victorie din acest sezon, dar cele 25 de puncte câștigate nu sunt suficiente pentru italian pentru a mai spera la cucerirea titlului mondial. Joan Mir a terminat al 7-lea și are 29 de puncte avans în fruntea clasamentului general, astfel că indiferent de ce se va întâmpla în ultima etapă a acestui sezon, nu mai poate pierde această poziție.

Joan Mir a câștigat primul titlu mondial din carieră

Așadar, spaniolul de 23 de ani câștigă primul său titlu mondial din carieră, fiind totodată și primul pilot care obține acest titlu pentru Suzuki în era Moto GP. Mir este al 3-lea spaniol care câștigă titlul mondial în era Moto GP, după Marc Marquez și Jorge Lorenzo.
Acest sezon de Moto GP a fost unul extrem de spectaculos, ieșirea din scenă rapidă a lui Marc Marquez deschizând o oportunitate nesperată pentru restul piloților. În cele 13 etape disputate până acum am avut 9 câștigători diferiți, iar spectacolul și suspansul nu au lipsit la nicio cursă.
Joan Mir a fost cel mai constant pilot, el câștigând titlul mondial cu numai o victorie de etapă, obținută săptămâna trecută pe același circuit de la Valencia. Fabio Quartararo și Franco Morbidelli au obținut câte 3 succese în acest sezon, dar inconstanța lor i-a costat până la urmă și titlul i-a revenit ibericului.
"Pe moment, nu realizez ce se întâmplă. Am încercat să reflectez puțin, să depășesc tensiunea momentului. Sunt foarte emoționat.", a declarat Mir la final.