Jack Miller a câștigat cursa de MotoGP din Japonia! Quartararo se menține lider la general

Publicat 25/09/2022 la 12:46 GMT+3

Pilotul australian Jack Miller (Ducati) a câştigat duminică Marele Premiu al Japoniei la clasa-regină a motociclismului viteză - MotoGP - pe circuitul de la Motegi (4,801 km), a 16-a manşă (din 20) a Campionatului mondial, însă francezul Fabio Quartararo (Yamaha) se menţine lider în clasamentul general.

Jack Miller

Plecat în cursă din linia a 3-a, de pe poziţia a 7-a, Miller a încheiat pe primul loc, fiind cronometrat în 42'29.174. El a fost urmat de sud-africanul Brad Binder (KTM, +3.409) şi de spaniolul Jorge Martin (Ducati-Pramac, +4.136).
Spaniolul Marc Marquez (Honda), plecat din pole position, a încheiat pe locul 4 (+7.784), în timp ce Quartararo, campionul mondial en-titre, a terminat pe locul 8 (+10.193).
În clasamentul general al Campionatului Mondial, lider rămâne în continuare Quartararo, cu 211 puncte, pe locurile 2 şi 3 fiind momentan italianul Francesco Bagnaia (Ducati), cu 201 puncte, respectiv spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia), cu 194 puncte.
Următoarea cursă va fi Marele Premiu al Thailandei, weekend-ul următor.
Sursa: Agerpres