Jorge Lorenzo se retrage! Cursa de la Valencia va fi ultima din cariera sa

Vlad Dumitrescu

Actualizat 14/11/2019 la 12:54 GMT+2

Jorge Lorenzo și-a anunțat retragerea după ultima a cursă a sezonului din MotoGP de la Valencia din acest weekend.

Jorge Lorenzo hat die Starterlaubnis der Rennärzte

Credit imagine: SID

Viitorul triplului campion MotoGP a fost unul dintre cele mai discutate subiecte în ultimele săptămâni iar joi spaniolul a anunțat oficial că se va retrage. Ultima sa cursă, transmisă în direct pe Eurosport, va fi la Valencia în acest weekend.
Lorenzo a avut un sezon de debut de coșmar la Repsol Honda, o stagiune marcată de accidentări și o lipsă de încredere. Spaniolul, care nu a încheiat mai sus de locul 14 de la cursa de la Aspen, a fost însoțit la conferința de presă de CEO-ul Dorna, Carmelo Ezpeleta.
Astfel, Lorenzo, în vârstă de 32 de ani, nu își va duce la capăt al doilea an de contract cu HRC.
HRC are nevoie astfel de un înlocuitor pentru a concura alături de campionul Marc Marquez sezonul viitor. Johann Zarco este principalul favorit.
Jorge Lorenzo celebrando el título de campeón del Mundo de MotoGP 2012
Lorenzo a început acest sezon cu obiectivul de a deveni doar al cincilea pilot din istorie care ar câștiga curse la clasa premier cu trei constructori diferiți, obținând 44 de victorii și trei titluri la Yamaha între 2009 și 2016 pentru ca apoi să obțină trei victorii la Ducati între 20017 și 2018.
Antrenamentele de la Valencia încep vineri de la 10:00 în direct pe Eurosport 1, continuă sâmbătă de la 10:00 iar în aceeași zi de la 15:10 începe prima sesiune de calificări. Duminică de la 15:00 va începe cursa MotoGP, ultima din cariera lui Lorenzo.