Surpriză la Valencia: Quartararo pleacă din pole position în ultima cursă a sezonului MotoGP

Sebastian Ujica

Publicat 16/11/2019 la 16:47 GMT+2

Francezul Fabio Quartarararo a fost în fața tuturor în calificările pentru cursa de la Valencia.

Petronas Yamaha SRT's French rider Fabio Quartararo rides during the third free practice session of the MotoGP Valencia Grand Prix, at the Ricardo Tormo racetrack, in Cheste near Valencia, on November 16, 2019

Fabio Quartarararo a terminat cu cel mai bun timp calificările pentru ultima cursă a sezonului din MotoGP, cea de la Valencia. Campionul mondial, Marc Marquez, va pleca de pe poziția a doua, în timp ce Jack Miller este al treilea. Astfel, în prima linie vor fi trei echipe diferite.
În ciuda obținerii pole position, Quartarararo nu a fost pe deplin mulțumit: "Sunt fericit cu prestația mea. Ritmul pe care l-am impus nu a fost rău, dar am pierdut puțin pe final. Trebuie să înțelegem care este problema, mai ales în ultimul sector al pistei. Dar sunt încrezător că echipa mea știe cum să rezolvăm problema
Să fiu sincer, Valencia nu este un loc pe care să-l iubesc, încă din perioada Moto2, iar în MotoGP e și mai dificil. Așa cum spuneam, va trebui să muncesc pentru a înțelege ce trebuie făcut și să găsim o soluție împreună pentru a fi rapizi în cursă.
Va trebui să studiez datele lui Maverick (Vinales) și să analizez situația, din moment ce el și Marc (Marquez) sunt cu certitudine cei mai rapizi" a spus Fabio Quartarararo.
Aflat la ultima cursă a carierei, Jorge Lorenzo a obținut al 16-lea timp. El deține recordul pe această pistă pentru cel mai rapid tur, încă din 2016. Quartarararo a vorbit la final despre ultima cursă din cariera spaniolului.
El este un exemplu pentru mine, mai ales datorită stilului vor lin de a pilota. S-a chinuit anul acesta, dar nu putem să-i uităm trecutul. Va rămâne mereu o legendă.