Pierre Gasly a câștigat prima etapă din carieră și este primul francez care se impune într-un Grand Prix din Formula 1 după 24 de ani, predecesorul său fiind Olivier Panis (Monaco, 1996).
Plecat al 10-lea în cursă, pilotul celor de la Alpha Tauri a dus la capăt o cursă nebună pe circuitul de la Monza. Lewis Hamilton părea să se îndrepte către o victorie ușoară, dar apariția "safety-car-ului" în turul 20 a transformat cursa într-o adevărată nebunie.
Sporturi cu Motor
Porsche Supercup | Accident teribil în calificările de la W Series
28/08/2021 LA 03:45
După dezastrul din calificări, mașinile Ferrari nu și-au revenit nici la cursa propriu-zisă. Mai întâi Sebastian Vettel a intrat în parapet în turul al 7-lea din cauza problemelor la frâne și a fost nevoit să abandoneze. Germanul a fost urmat de colegul său, Charles Leclerc, în turul cu numărul 25, astfel că niciuna dintre mașinile scuderiei căluțului cabrat nu au încheiat cursa.
Nebunia a continuat, iar campionul mondial în exercițiu și liderul din clasamentul acestui sezon, Lewis Hamilton, a fost penalizat cu 10 secunde după ce a intrat neregulamentar la boxe, astfel că Perry Gasly a devenit liderul cursei în turul cu numărul 28 și nu a mai cedat această poziție până la final.
Astfel, francezul de 24 de ani a devenit al 109-lea pilot diferit care se impune într-o etapă de Formula 1 (al 13-lea francez). La finalul cursei, Gasly a fost extrem de entuziasmat: "Sincer, e ceva incredibil, încă nici nu realizez ce se întâmplă! A fost o cursă nebună. Am profitat de steagul roșu. E prima mea victorie în Formula 1, e ceva fantastic, nu mai am cuvinte."
*Le Mans 24 hours
Toyota a câștigat detașat cursa de 24 de ore de la Le Mans! Dramatism total la clasa LP2
22/08/2021 LA 14:31