Surpriză mare la Monza. Pierre Gasly a câștigat Marele Premiu al Italiei. Hamilton, abia pe locul 7

Actualizat 09/09/2020 la 17:32 GMT+3

Pierre Gasly (Alpha Tauri) a câștigat Marele Premiu al Italiei diputat pe circuitul de la Monza. Francezul a fost urmat de Carlos Sainz Jr. (McLaren) și de Lance Stroll (Racing Point) la finalul unei curse nebune, în care ambele mașini Ferrari au abandonat, iar liderul clasamentului general, Lewis Hamilton a fost penalizat și a încheiat abia pe locul 7.

Pierre Gasly celebrează primul său succes într-o etapă de Formula 1

Pierre Gasly a câștigat prima etapă din carieră și este primul francez care se impune într-un Grand Prix din Formula 1 după 24 de ani, predecesorul său fiind Olivier Panis (Monaco, 1996).
Plecat al 10-lea în cursă, pilotul celor de la Alpha Tauri a dus la capăt o cursă nebună pe circuitul de la Monza. Lewis Hamilton părea să se îndrepte către o victorie ușoară, dar apariția "safety-car-ului" în turul 20 a transformat cursa într-o adevărată nebunie.
Charles Leclerc im Ferrari führt das Fahrerfeld beim Großen Preis von Italien 2019 in Monza in die erste Kurve. 2020 könnte es ein weiteres Rennen auf italienischem Boden geben
După dezastrul din calificări, mașinile Ferrari nu și-au revenit nici la cursa propriu-zisă. Mai întâi Sebastian Vettel a intrat în parapet în turul al 7-lea din cauza problemelor la frâne și a fost nevoit să abandoneze. Germanul a fost urmat de colegul său, Charles Leclerc, în turul cu numărul 25, astfel că niciuna dintre mașinile scuderiei căluțului cabrat nu au încheiat cursa.
Nebunia a continuat, iar campionul mondial în exercițiu și liderul din clasamentul acestui sezon, Lewis Hamilton, a fost penalizat cu 10 secunde după ce a intrat neregulamentar la boxe, astfel că Perry Gasly a devenit liderul cursei în turul cu numărul 28 și nu a mai cedat această poziție până la final.
Astfel, francezul de 24 de ani a devenit al 109-lea pilot diferit care se impune într-o etapă de Formula 1 (al 13-lea francez). La finalul cursei, Gasly a fost extrem de entuziasmat: "Sincer, e ceva incredibil, încă nici nu realizez ce se întâmplă! A fost o cursă nebună. Am profitat de steagul roșu. E prima mea victorie în Formula 1, e ceva fantastic, nu mai am cuvinte."