Brad Binder a furnizat o mare surpriză în cursa de astăzi de pe circuitul de la Brno și a devenit primul sud-african care se impune într-o cursă de la clasa regină a Campionatului Mondial de Motociclism.

Quartararo, abia pe 7

Sporturi cu Motor
Porsche Supercup | Accident teribil în calificările de la W Series
28/08/2021 LA 03:45
Binder a făcut o cursă perfectă și a obținut o victorie entuziasmantă la abia a 3-a sa cursă din carieră la această clasă. F.Morbidelli a sosit pe locul 2 la o diferență de peste 5 secunde, în timp locul 3 i-a revenit lui J.Zarco, care a avut un start destul de slab după ce a plecat de pe prima poziție a grilei.
Câștigătorul primelor 2 etape din acest sezon și liderul clasamentului piloților, francezul Fabio Quartararo a terminat abia pe poziția a 7-a.
Chiar și așa, pilotul de la Petronas Yamaha și-a mărit avansul în clasamentul general, deoarece principalii săi contracandicați au terminat și mai în spate: Miller pe 9, Dovizioso pe 11 și Viñales pe 14.
Următoarele 2 etape din acest sezon vor avea loc în Austria, pe circuitul Red Bull Ring de la Spielberg, în week-end-urile 14-16 și 21-23 august.
*Le Mans 24 hours
Toyota a câștigat detașat cursa de 24 de ore de la Le Mans! Dramatism total la clasa LP2
22/08/2021 LA 14:31