În startul cursei, Porsche a reușit să-și păstreze avantajul din calificări, acolo unde a obținut primele 3 locuri pe grilă. Treptat însă, doar echipajul cu numărul 9 de la Porsche a făcut față principalilor rivali, Audi rulând întreaga noapte pe locurile 2 și 3 cu mașinile nr. 7 respectiv nr. 9. Până spre dimineața, ierarhia a fost completată de Porsche nr. 17, Audi nr. 8 și Porsche nr. 18. Fără să fie implicați în vreun incident, cei de la Toyota nu au făcut față forței arătate de Porsche și Audi, având o întârziere de cel puțin 5 tururi.
După probleme avute cu mașina nr. 8, Audi a primit o lovitură grea chiar la intrarea în ultimele 8 ore, atunci când echipajul nr. 7 a fost nevoit să petreacă mai multe minute la boxe. Aceasta e mașina campionilor din 2014: Fassler / Lotterer / Treluyer. La ora 8.30, ierarhia arăta astfel: 1. Porsche nr. 19, 2. Audi nr. 9 (+ un tur), 3. Porsche nr. 17 (+ 1:32.943), 4. Audi nr. 8 (+ două tururi), 5. Audi nr. 7 (+14.479) și 6. Porsche nr. 18 (+3 tururi).
Un rezultat foarte bun e pe cale să obțină echipajul din care face parte Patrick Dempsey. Astfel, mașina cu numărul 77 de la Dempsey - Proton Racing ocupă poziția a treia la clasa LMGTE AM, având o întârziere de un singur tur față de nr. 98 de la Aston Martin. Până la ora 7 dimineața mai rămăseseră în cursă 47 de echipaje, în timp ce 8 au fost nevoite să abandoneze.
Sporturi cu Motor
Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Americilor, la Moto GP
04/10/2021 LA 06:33
Eurosport continuă transmisiunea în direct de la Le Mans până la ora 16.00, atunci când se vor încheia cele 24 de ore ale cursei. Nu uitați, în secțiunea VOD de pe Eurosport Player aveți acces la cele mai importante momente ale competiției.
Porsche Supercup | Accident teribil în calificările de la W Series
28/08/2021 LA 03:45
*Le Mans 24 hours
Toyota a câștigat detașat cursa de 24 de ore de la Le Mans! Dramatism total la clasa LP2
22/08/2021 LA 14:31