Schi alpin – Wengen & Cortina d’Ampezzo
În schiul alpin a fost un weekend fascinant, la băieți având loc celebra coborâre de la Wengen, în timp ce fetele au evoluat în probele de viteză la Cortina d’Ampezzo.
Vinerea a fost deschisă cu combinata alpină de la Wengen, acolo unde a triumfat la finalul probelor de coborâre și slalom austriacul Marco Schwarz. În mod surprinzător, Schwarz a obținut o victorie importantă, excelând la slalom. Francezii Victor Muffat-Jandet și Alexis Pinturault au completat podiumul.
Sporturi de Iarnă
Discovery Sports întărește oferta sporturilor de iarnă, în așteptarea Jocurilor Olimpice
07/10/2021 LA 16:24
Apoi, sâmbătă a avut loc una dintre cele mai grele coborâri din calendarul Cupei Mondiale, iar învingător a ieșit tot un austriac, Vincent Kriechmayr, cel care l-a devansat cu 14 zecimi de secundă pe reprezentatul gazdelor, Beat Feuz. Pe locul trei a încheiat norvegianul Aleksander Aamodt Kilde.
Duminica s-a încheiat la Wengen cu un slalom dificil propus de organizatori. Surprinzător, tânărul francez Clement Noel a bifat primul succes din carieră după ce i-a devansat pe austriecii Manuel Feller și Marcel Hirscher.
Clasament combinata alpină: 1. Schawrz – 100 puncte, 2. Muffat-Jandet – 80 puncte, 3. Pinturault – 60 puncte.
Clasament coborâre: 1. Feuz – 340 puncte, 2. Kriechmayr – 249 puncte, 3. Franz – 222 puncte.
Clasament slalom: 1. Hirscher – 496 puncte, 2. Yule – 323 puncte, 3. Kristoffersen – 319 puncte.
Clasament general: 1. Hirscher – 1036 puncte, 2. Kristoffersen – 621 puncte, 3. Pinturault – 560 puncte.
Fetele au avut parte de trei probe de viteză la Cortina. Vineri și sâmbătă s-au desfășurat două probe de coborâre, iar duminică Super G-ul.
Ramona Siebenhofer a avut un final de săptămână excelent, impunându-se la coborâre atât vineri, cât și sâmbătă. Au fost primele victorii din carieră pentru austriacă, care le-a devansat pe Ilha Stuhec și Stephanie Venier (vineri), respectiv Nicole Schmidhofer și, din nou, Stuhec (sâmbătă).
Duminică, Mikaela Shiffrin a avut o ultimă parte foarte bună în proba de Super-G, bifând al treilea succes din patru probe desfășurate în actuala stagiune. Tina Weirather și Tamara Tippler au încheiat pe doi, respectiv locul trei.
Clasament coborâre: 1. Schidmohofer – 328 puncte, 2. Siebenhofer – 320 puncte, 3. Stuhec – 298 puncte.
Clasament Super-G: 1. Shiffrin – 300 puncte, 2. Weirather – 236 puncte, 3. Mowinckel – 211 puncte.
Clasament general: 1. Shiffrin – 1494 puncte, 2. Vlhova- 898 puncte, 3. Holdener – 637 puncte.
Sărituri cu schiurile – Zakopane
O nouă rundă de sărituri cu schiurile a avut loc în localitatea poloneză Zakopane, acolo unde s-au desfășurat două concursuri, unul pe echipe și unul individual.
Sâmbătă, echipa Germaniei a avut cele mai constante sărituri, obținând la final prima victorie din acest sezon. La doar o zecime de punct a terminat selecționata Austriei, iar pe locul trei a încheiat Polonia.
Duminică, în concursul individual, Stefan Kraft a câștigat prima sa rundă în Cupa Mondială după un an și 10 luni. Kraft a avut cele mai bune sărituri în ambele manșe (133 de metri și 137 de metri), devansându-i pe Robert Johansson și Yukyia Sato. Liderul Cupei Mondiale, Ryoyu Kobayashi a încheiat pe locul 7, asta după ce nu s-a regăsit în top 20 după prima manșă.
Clasamentul pe națiuni: 1. Polonia – 2639 puncte, 2. Germania – 2609 puncte, 3. Japonia -2001 puncte.
Clasament general: 1. Kobayashi – 1128 puncte, 2. Stoch – 624 puncte, 3. Zyla – 603 puncte.
Biatlon – Ruhpolding
A doua etapă de biatlon din ianuarie s-a desfășurat tot în Germania, la Ruhpolding, unde au avut loc probele de sprint, start în bloc și ștafetă.
La masculin, Johannes Thingnes Boe a demonstrat încă o dată de ce este principalul favorit la câștigarea marelui glob de cristal. Boe a câștigat sprintul în fața fratelui său, Tarjei Boe, iar locul trei i-a revenit lui Benedikt Doll.
În proba de start în bloc, finalul a fost strâns, Boe învingându-l pe Julian Eberhard după un sprint în ultimii 100 de metri. Quintin Fillon Maillet a completat podiumul.
Clasament sprint: 1. Boe – 294 puncte, 2. Loginov – 236 puncte, 3. Doll -209 puncte.
Clasament start în bloc: 1. Boe – 120 puncte, 2. Fillon Maillet – 102 puncte, 3. Peifer – 79 puncte.
Clasament general: 1. Boe – 662 puncte, 2. Loginov – 476 puncte, 3. Fourcade – 428 puncte.
În probele feminine, Anastasiya Kuzmina a bifat al doilea succes al sezonului la sprint, unde le-a devansat pe Lisa Vittozzi și Hanna Oberg. În schimb, în cursa cu start în bloc a fost extrem de echilibrată, la final plecând învingătoare reprezentanta gazdelor, Franziska Proess. Ea le-a întrecut pe norvegianca Ingrid Landmark Tandervold și pe slovaca Paulina Fialkova.
Clasament sprint: 1. Vittozzi – 220 puncte, 2. Wierer – 201 puncte, 3. Kuzmina – 180 puncte.
Clasament start în bloc: 1. Fialkova – 102 puncte, 2. PreuB – 96 puncte, 3. Tandrevold – 92 puncte.
Clasament general: 1. Wierer – 498 puncte, 2. Vittozzi – 480 puncte, 3. Fialkova – 449 puncte.
În cursele de ștafetă, Norvegia a câștigat la masculin, cu Germania și Franța completând podiumul, în timp ce la feminin Franța a terminat prima, Norvegia pe doi și Germania pe trei.
Schi fond – Otepaa
Competițiile de schi fond au avut loc în stațiunea estonă Otepaa. Aici s-au desfășurat probele de sprint și individual.
Sprintul clasic de la masculin i-a revenit lui Johannes Hosflot Klaebo, urmat de Alexander Bolshunov și Pal Golberg. Apoi, la proba individuală în lungime de 15 kilometri s-a impus finlandezul Ivo Niskanen, secondat de Bolshunov și Didrik Tonseth.
Clasament general: 1. Klaebo – 1034 puncte, 2. Bolshunov – 910 puncte, 3. Rothe – 710 puncte.
În proba fetelor de sprint, Maiken Caspersen Falla a triumfat, fiind urmată de Natalia Nepryaeva și Maja Dahlqvist. Apoi, la individual, Therese Johaug a câștigat a șasea probă a sezonului, pe doi terminând Ebba Andersson și pe trei Nepryaeva.
Clasament general: 1. Ostberg – 1197 puncte, 2. Nepryaeva – 1021 puncte, 3. Parmakovski – 957 puncte.
Prima reacție a lui Daniil Medvedev, după ce a câștigat Turneul Campionilor: "Ce meci!"
22/11/2020 LA 21:20
Eisenbichler a câștigat prima etapă din Cupa Mondială. Dezamăgire pentru campionul ediției trecute
22/11/2020 LA 18:21