Schi alpin – Kitzbuhel & Garmisch-Partenkirchen
Penultimul weekend înainte de începerea campionatului mondial de la Are a adus două etape importante atât la băieți, cât și la fete.
Celebra coborâre de la Hahnenkamm s-a desfășurat vineri, învingător ieșind italianul Dominik Paris, cel care și-a trecut în palmares a treia victorie în stațiunea austriacă. Beat Feuz și Otmar Striedinger au completat podiumul.
Sporturi de Iarnă
Discovery Sports întărește oferta sporturilor de iarnă, în așteptarea Jocurilor Olimpice
07/10/2021 LA 16:24
Sâmbătă a avut loc proba tehnică, slalomul, unde Clement Noel și-a confirmat succesul de runda trecută de la Wengen, impunându-se și la Kitzbuhel. Astfel, Noel și-a anunțat intrarea în elita slalomului masculin, asta după ce i-a devansat pe Marcel Hirscher și Alexis Pinturault.
Nu în ultimul rând, duminica a adus Super G-ul, triumfător la final ieșind germanul Josef Ferstl. Este doar a doua victorie pentru Ferstl din carieră, prima venind la Val Gardena în 2017, tot la un Super-G. Pe doi a terminat Johan Clarey și pe trei Dominik Paris.
Clasament coborâre: 1. Feuz – 420 puncte, 2. Paris – 320 puncte, 3. Innerhofer – 260 puncte.
Clasament Super-G: 1. Kriechmayr – 236 puncte, 2. Mayer – 233 puncte, 3. Paris – 230 puncte.
Clasament slalom: 1. Hirscher – 576 puncte, 2. Noel – 401 puncte, 3. Kristoffersen – 369 puncte.
Clasament general: 1. Hirscher – 1116 puncte, 2. Kristoffersen – 671 puncte, 3. Pinturault – 652 puncte.
Fetele au avut parte la Garmisch de două probe de viteză, coborâre și Super-G. Pe 26 ianuarie s-a desfășurat Super G-ul, acolo unde Nicole Schmidhofer a obținut a treia victorie a sezonului. Sofia Goggia a terminat pe doi, iar Lara Gut-Behrami pe trei.
Apoi, coborârea de duminică a adus multe căzături, dar și o învingătoare surpriză, pe austriaca Stephanie Venier. Goggia a încheiat (din nou) pe locul doi, iar Kira Weidle a completat podiumul.
Clasament coborâre: 1. Schmidhofer – 364 puncte, 2. Siebenhofer – 346 puncte, 3. Stuhec -343 puncte.
Clasament Super-G: 1. Shiffrin – 300 puncte, 2. Weirather – 268 puncte, 3. Schmidhofer- 253 puncte.
Clasament general: 1. Shiffrin – 1494 puncte, 2. Vlhova- 898 puncte, 3. Holdener – 637 puncte.
Sărituri cu schiurile – Sapporo
Icarii moderni au revenit în acest final de săptămână odată cu runda niponă de la Sapporo. În teorie, Ryoyu Kobayashi era favoritul la cele două victorii, dar un alt sportiv s-a remarcat. Este vorba despre Stefan Kraft, cel care și-a regăsit forma de acum două sezoane.
Kraft a câștigat cele două etape de la Sapporo, bifând trei victorii la rând în Cupa Mondială. Sâmbătă i-a devansat pe Kamil Stoch (care a sărit 148,5 metri – nou record al trambulinei) și Robert Johansson, iar duminică pe Timi Zajc și Kobayashi.
Clasament general: 1. Kobayashi – 1233 puncte, 2. Kraft- 781 puncte, 3. Stoch – 744 puncte.
Biatlon – Antholz-Anterselva
Ultima rundă europeană a lunii ianuarie din biatlon s-a desfășurat în localitatea italiană Antholz-Anterselva. Sportivii au participat în probele de sprint, urmărire și start în bloc.
Competițiile masculine au fost dominate în primele două zile de fenomenalul Johannes Thignes Boe, norvegianul care domină autoritar cupa mondială în acest sezon. Boe a câștigat sprintul în fața compatriotului Erlend Bjotengaard și francezului Antonin Guigonnat, în timp ce la urmărire i-a devansat pe Guigonnat și Quentin Fillon Maillet. În schimb, proba cu start în bloc Fillon Maillet a făcut o cursă excelentă, întrecându-i pe Boe și Arnd Peiffer.
Clasament sprint: 1. Boe – 354 puncte, 2. Loginov – 251 puncte, 3. Doll – 209 puncte.
Clasament pursuit: 1. Boe – 272 puncte, 2. Loginov – 214 puncte, 3. Peiffer – 187 puncte.
Clasament start în bloc: 1. Boe – 174 puncte, 2. Fillon Maillet – 162 puncte, 3. Peiffer – 127 puncte.
Clasament general: 1. Boe – 836 puncte, 2. Fourcade – 554 puncte, 3. Loginov – 548 puncte.
La feminin, cehoaica Markela Davidova a produs surpriza și a câștigat prima ei cursă din acest sezon în fața finlandezei Kaissa Makarainen și norvegiencei Mate Olsbu Roiseland. Sprintul i-a revenit italiencei Dorothea Weirer, pe doi a încheiat Laura Dahlmeier, iar pe trei Lisa Vittozzi. Nu în ultimul rând, la start în bloc a reușit, într-un final, să câștige Dahlmeier, care a fost urmată de Davidova și Vanessa Hinz.
Clasament sprint: 1. Vittozzi – 260 puncte, 2. Wierer – 235 puncte, 3. Roiseland – 212 puncte.
Clasament pursuit: 1. Wierer – 256 puncte, 2. Vittozzi – 232 puncte, 3. Roiseland – 183 puncte.
Clasament start în bloc: 1. Fialkova – 127 puncte, 2. Oberg – 117 puncte, 3. Kuzmina – 108 puncte.
Clasament general: 1. Wierer – 632 puncte, 2. Vittozzi – 598 puncte, 3. Roiseland – 508 puncte.
Prima reacție a lui Daniil Medvedev, după ce a câștigat Turneul Campionilor: "Ce meci!"
22/11/2020 LA 21:20
Eisenbichler a câștigat prima etapă din Cupa Mondială. Dezamăgire pentru campionul ediției trecute
22/11/2020 LA 18:21