Eurosport

Rezumatele iernii: Kobayashi a câștigat Willingen Five; Boe a obținut globul de cristal la sprint

De Eurosport

18/02/2019 la 11:10Actualizare 18/02/2019 la 11:13

Eurosport îți aduce în fiecare luni rezumatele celor mai importante competiții din sporturile de iarnă.

Sărituri cu schiurile – Willingen

Ultima oprire înainte de startul Campionatului Mondial de schi nordic a avut loc la Willingen, localitatea germană găzduind a doua ediție a competiției „Willigen five”, în urma căreia se stabilește un clasament după cinci manșe (calificările și cele două concursuri individuale).

Vineri s-a desfășurat concursul pe echipe, acolo unde polonezii au dominat copios, câștigând la final cu un avans de peste 79 de puncte. Germania a terminat pe doi, iar Slovenia a completat podiumul.

În schimb, la individual, Markus Eisenbichler a câștigat calificările în fața lui Piotr Zyla și Stefan Kraft. Apoi, sâmbătă în primul concurs, reprezentantul gazdelor Karl Geiger a produs surpriza și a bifat primul succes stagional. Stoch a venit pe doi, iar Ryoyu Kobayashi pe trei.

Nu în ultimul rând, ziua de duminică i-a aparținut niponului Kobayashi. Câștigătorul Turneului Celor Patru Trambuline din acest sezon, a sărit constant în ambele manșe (146 de metri și 144 de metri), obținând la final a 11-a victorie din acest sezon. Eisenbichler și Zyla au terminat pe locul doi, respectiv locul trei.

Totodată, Kobayashi a câștigat a doua ediție a „Willingen Five”, devansându-i pe Zyla și Geiger.

Clasament „Willigen Five”: 1. Kobayashi – 737,5 puncte, 2. Zyla – 708,6 puncte, 3. Geiger – 708 puncte.

Clasament pe națiuni: 1. Polonia – 4575 puncte, 2. Germania – 4159 puncte, 3. Japonia – 3299 puncte.

Clasament general: 1. Kobayashi – 1620 puncte, 2. Stoch – 1145 puncte, 3. Kraft- 107 puncte.

Biatlon – Salt Lake City

A doua rundă nord-americană de biatlon s-a desfășurat la Salt Lake City, mai exact la baza Soldier Hollow, în statul Utah. Aici au fost trei probe, sprintul, urmărirea și ștafetele mixte.

În cadrul sprintului masculin, norvegianul Vetle Christiansen a avut o evoluție constantă pe parcursul celor 10 kilometri, obținând la final prima sa victorie în Cupa Mondială. Francezul Simon Destieux a terminat pe doi, iar Roman Rees a completat podiumul. Johannes Thingnes Boe a încheiat concursul doar pe locul cinci, dar a obținut matematic micul glob de cristal la sprint, primul trofeu din carieră, după ce în stagiunea anterioară a împărțit micul glob de cristal de la individual cu Martin Fourcade.

La urmărire, francezul Quentin Fillon Maillet, unul dintre cei mai constanți sportivi de-a lungul sezonului, a câștigat de o manieră clară, Chrstiansen venind pe doi, iar Desthieux a terminat pentru a doua oară consecutiv pe podium.

Clasament sprint: 1. Boe – 394 puncte, 2. Loginov – 264 puncte, 3. Desthieux – 262 puncte.

Clasament urmărire: 1. Boe – 315 puncte, 2. Loginov – 250 puncte, 3. Fillon Maillet – 238 puncte.

Clasament general: 1. Boe – 979 puncte, 2. Loginov- 645 puncte, 3. Desthieux – 636 puncte.

În urma celor două competiții de la feminin, sprint și urmărire, am avut parte de o schimbare în fruntea clasamentului general. Sprintul i-a revenit norvegiencei Marte Olsbu Roiseland, aflată la a treia victorie din acest sezon, Kaisa Makarainen a terminat pe doi, iar Franziska Hildebrand pe trei. La urmărire finalul a adus o dublă germană pentru prima dată, cu Denise Hermann pe unu și Hildebrand pe doi. Finlandeza Makarainen a încheiat pe locul al treilea. Aceste rezultate au făcut-o pe Lisa Vittozzi lideră la general pentru prima dată, Dorothea Wierer pierzând prima poziție.

Clasament sprint: 1. Vittozzi – 289 puncte, 2. Roiseland – 272 puncte, 3. Wierer – 269 puncte.

Clasament urmărire: 1. Wierer – 277 puncte, 2. Vittozzi – 270 puncte, 3. Makarainen – 228 puncte.

Clasament general: 1. Vittozzi – 713 puncte, 2. Wierer – 706 puncte, 3. Roiseland – 640 puncte.

În probele de ștafetă, Italia s-a impus în ștafeta mixtă simplă, cu Austria pe doi și Franța pe trei. Ultima cursă a fost ștafetă mixtă propriu-zisă, Franța terminând prima, iar Germania și Norvegia au completat podiumul.

Schi fond – Cogne

Stațiunea italiană a găzduit ultima rundă înainte de Campionatul Mondial. Un sprint în stilul liber și probele individuale au ținut capul de afiș al weekendului.

Federico Pellegrino a bifat a doua victorie a sezonului prin succesul de la sprint, devansându-l chiar pe conaționalul său, Francesco De Fabiani. Lucas Chanavat a încheiat pe poziția a treia. Apoi, la individual, Alexander Bolshunov a reînnodat șirul succeselor pentru prima dată din noiembrie 2018. Ivo Niskanen a încheiat pe locul secund, iar Alexander Bessmetnykh pe trei.

Clasament sprint: 1. Klaebo – 504 puncte, 2. Pellegrino – 444 puncte, 3. Brandsdal – 337 puncte.

Clasament distanță: 1. Bolschunov – 514 puncte, 2. Rothe – 394 puncte, 3. Sundby – 368 puncte.

Clasament general: 1. Klaebo – 1134 puncte, 2. Bolschunov – 1058 puncte, 3. Rothe – 755 puncte.

În concursurile feminine, americanca Jessica Diggins a terminat prima la sprint după un final extrem de strâns, unde le-a devansat pe Sandra Ringwald și Johanna Hagstrom. Cursa individuală i-a revenit finlandezei Kertu Niskanen, elvețianca Nadine Fahndrich terminând pe doi și rusoaica Natalia Nepryaeva pe trei.

Clasament sprint: 1. Nilsson – 426 puncte, 2. Falla – 363 puncte, 3. Dahlqvist – 340 puncte.

Clasament distanță: 1. Ostberg – 607 puncte, 2. Johaug – 600 puncte, 3. Nepryaeva – 518 puncte.

Clasament general: 1. Ostberg – 1237 puncte, 2. Nepryaeva – 1139 puncte, 3. Parmakoski – 1002 puncte.